Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı (3) -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"AB ülkelerine…

  • Yazı boyutu
Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı (3)
  -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
  -"AB ülkelerine…

Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı (3) -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"AB ülkelerine ihracatımız ağustos ayında yüzde 13 geriledi. İlk 8 aydaki gerileme ise yüzde 11 oldu" -"Avrupa'dan gelen ekonomik veriler, Euro Bölgesi'nin 3. çeyrekte de daralma yaşayacağına işaret ediyor" -"Otomotiv sektörümüzün ağustos ayında ilk 3 sektör arasına girememesi bizim için de büyük sürpriz oldu. Ancak otomotiv sektörümüz ilk 8 aylık rakamlara göre hala en fazla ihracat yapan sektörümüz konumunda"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin AB ülkelerine ihracatının ağustos ayında yüzde 13 gerilediğini belirterek, 8 aydaki gerilemenin ise yüzde 11 olduğunu bildirdi.
     Büyükekşi, ağustos ayı ihracat rakamlarını Batı Karadeniz'in "demir-çelik" kenti Karabük'te açıkladı. Genel ekonomik değerlendirmelere geçmeden önce, gündemdeki bazı konularla ilgili düşüncelerini paylaşan Büyükekşi, konuşmasına şöyle başladı:
     "Buruk bir ayı geride bıraktık. Kanlı eller yine işbaşındaydı. Terör saldırıları arttı, masum insanlarımızın kanı döküldü. Gelinen bu noktayı bir tesadüf olarak görmüyoruz. Son bir ayda terör saldırılarının şuursuzca artmasının bir nedeni var. Şurası artık çok açık; güçlü ekonomisi ve demokrasisiyle giderek daha da büyüyen ve bölgesinde bir merkezi güç konumunda olan Türkiye'nin önü kesilmek isteniyor. Oynanan bu oyunu iyi görmemiz, ona göre adım atmamız gerekiyor. Gaziantep'te gerçekleştirilen hain saldırıyı da bu açıdan değerlendirmekte fayda var. Geçen hafta bugün, bütün iş alemini temsil eden 16 sivil toplum kuruluşu başkanları ile birlikte benim de memleketim olan Gaziantep'teydik. Gaziantep'te yaşanan menfur saldırıyı hep birlikte nefretle kınadığımızı vurgulamak istiyorum. Bu hain saldırı sonucu yaşamını yitiren yurttaşlarımıza ve diğer terör saldırılarında şehit olan tüm askerlerimize ve güvenlik görevlilerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum."
     Suriye'deki iç savaşın uzamasının her açıdan Türkiye'yi zora soktuğunu ifade eden Büyükekşi, "Artan terör ile Suriye'de yaşanan iç savaş arasındaki paralellik hepinizin malumu. Masum insanlar hayatını kaybederken, ülkemiz ekonomik ve ticari açıdan da zarar görüyor. Bu yüzden en kısa zamanda kadim komşumuz Suriye'ye hak ettiği demokrasinin gelmesini diliyoruz. Türkiye'nin dinamizmini terörle engellemek isteyenlere bu kez Karabük'ten bir kez daha şu mesajı veriyoruz; Teröre inat birlik, teröre inat üretim, teröre inat yatırım için kararlıyız" ifadelerini kullandı.
     Yürürlüğe giren yeni teşvik paketinin, bu konuda en büyük motivasyonları olacağını söyleyen Büyükekşi, yeni teşvik yatırım paketinin, özellikle terörle mücadele eden illere can suyu olacağına inandığını anlattı.
     Gelişme açısından geri kalmış bölgelere destek verilmesi gerektiğine işaret eden Büyükekşi, "Terör belasını ortadan kaldırmanın yolu ekonomik kalkınmadan, birlik ve beraberlik içinde çalışmaktan geçiyor. Yeni yatırım teşvikleri, bu bölgemize yatırımı gerçekten özendirecek seviyededir. Lütfen bölgeye yatırım yapmayı önceliklerimiz arasına alalım. Bunu yapmak teröre darbe vurmaktır. Buna yürekten inanıyorum" dedi.
    
     -"Karabük'ün bu yatırımlardan büyük pay almasını diliyoruz"-
    
     Karabük denildiğinde akla önce demir-çeliğin geldiğini söyleyen Büyükekşi, şunları kaydetti:
     "Demir çelik, Karabük'ün ve Türkiye'nin endüstriyel kalkınmasının başlıca taşıyıcısı olmuştur. Karabük, ihracatta da yüz akı illerimizden biri. Karabük 2011 yılında en fazla ihracat yapan 34. ilimiz oldu. Karabük'ün ihracatında demir çelik sektörünün yanında, hazır giyim ve konfeksiyon, makine ve aksamları, ve elektrik elektronik sektörlerimiz de önemli paya sahip. Bildiğiniz gibi, Karabük yatırım teşvik paketinde 3. Bölgede yer alıyor. İhracatçı Eğilim Anketimize katılan firmalarımızın yüzde 18'i, Üçüncü Bölgede yatırım yapmayı planlıyor. Karabük'ün bu yatırımlardan büyük pay almasını diliyoruz."
     Avrupa merkezli bir krizin yaşandığını vurgulayan Büyükekşi, "Bu krizin bizleri de olumsuz bir biçimde etkilediğini söylemeye gerek yok. Zira AB ülkeleri dış ticaretimizde en büyük payı alıyor. Avrupa'dan gelen ekonomik veriler, Euro Bölgesi'nin 3. çeyrekte de daralma yaşayacağına işaret ediyor. Bu daralma ve durgunluğun uzun süreli devam etme riski en çok çekinilen senaryodur. Bu kriz yüzünden Avrupalı tüketicilerin alım gücü ne yazık ki düşüyor. Artık fiyat odaklı tercihlere yöneldiler. Hatta Avrupa'da tüketici ürünleri satan büyük firmalar artık ürün gramajlarını düşürme yoluna gitmeye başladılar. Daha küçük boyuttaki ürünlerin satışı yaygınlaşıyor. Bu da krizin boyutu hakkında bizlere fikir veriyor" dedi.
    
     -"ABD'de ekonomi çok parlak bir görüntü çizmiyor"-
    
     Amerika Birleşik Devletleri'nde de ekonominin çok parlak bir görüntü çizmediğini belirten Büyükekşi, "Kayda değer bir gelişme içinde değiller. Dünya ticaretinin önemli aktörleri olan Çin'de de Japonya'da da büyüme hızı önemli ölçüde düştü. Yani buralarda da sıkıntı var. Kısacası, neredeyse tüm dünyada büyüme oranları düşüyor, resesyon süreci uzuyor. Türkiye ekonomisi de maalesef yavaş yavaş bu durumun olumsuz yansımalarını yaşamaya başladı" bilgilerini aktardı.
     Anketlere göre ihracatçıların yıl sonu büyüme beklentisinin yüzde 6,5 olduğunu söyleyen Büyükekşi, şu taleplerde bulundu:
     "Ancak şöyle de bir gerçek var ki ihracatçılarımız, ihracatta pazarlarını koruyabilmek için, müşterilerini kaybetmemek için sürekli fiyat kırmak zorunda kalıyor. Çünkü dünya piyasalarında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. İhracatçılarımız da bu ortamda rekabetçi fiyat sunmakta zorlanıyorlar. Hedef ülkelerdeki olumsuz ekonomik koşulların yanı sıra yüksek kredi maliyetleri ihracatçımızı olumsuz etkiliyor.
     Bütün büyük müşterilerimiz olan ülkelerde tüketicilerin satın alma güçleri düştü. Bizim hemen buna göre pozisyon almamız gerekiyor. Ve ne yazık ki, pozisyon almanın maliyetini bütünüyle ihracatçı üstlenmek zorunda kalıyor. Oysa, kredi maliyetleri koşullara göre yeniden düzenlenebilse, döviz kurları reel seviyelerde tutunabilse, rekabet gücümüzü düşüren iki önemli sorunu çözmüş olacağız. İşte bu yüzden, yatırım ekosistemini daha da canlandırmak için, kredi maliyetlerinin daha uygun seviyelere çekilmesi gerektiğine inanıyoruz."
    
     -"2013 yılında Merkez Bankası Başkanımızın dediği gibi karayolundan gidelim"
    
     Bu konuyla ilgili olarak, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamalarını anımsatan Büyükekşi, "Sayın Başkan, Merkez Bankası-nın faiz koridorunu dikkatli bir şekilde aşağı çekeceğini ifade etti. Böylece kredi maliyetleri de aşağıya inecek. Sayın Başkanın fiyat istikrarının yanı sıra finansal istikrarın da korunacağı yönünde açıklamaları oldu. Biz de ihracatçılar olarak, finansal istikrarın Türkiye'nin geleceği açısından önemli olduğunu 2 yıldan beri sık sık vurguluyoruz. Ve bu konuda farkındalık yaratılması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" ifadelerini kullandı.
     Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'ya da bu doğrultuda politikalar izlediği için teşekkür eden Büyükekşi, şöyle devam etti:
     "2013 yılında Merkez Bankası Başkanımızın dediği gibi karayolundan gidelim. Ancak karayolundan giderken ihracat aracını kullanırsak hem daha güvenli seyahat ederiz hem de hızımızı çok kesmemiş oluruz. İşte bu nedenle ihracata 2013-de daha çok destek ve özen gerekiyor. Merkez Bankası'ndan bir önemli isteğimiz daha var. Onu da tekrar dile getirmek istiyorum. Hepimizin bildiği üzere, büyümeyi yavaşlatmak için ticari kredilere sınırlamalar getiriliyor. Ama bu durum ihracatçıyı da kapsıyor. Oysa ihracat kredileri için ayrı bir düzenleme yapılması gerektiğine inanıyoruz. İhracatçılarımızın finansman sorunlarının çözümü için, TİM olarak, yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bankacılık sektörü temsilcileriyle, ticari bankalarla, katılım bankalarıyla ayrı ayrı görüştük. Şimdi de gündemimizde faktöring temsilcileriyle görüşmek var. Finansman maliyetinin yükünü hafifletebilmek için ihracatçılarımız adına çok önemli çabalar gösteriyoruz. Tüm finans sektöründen ihracatçılarımıza pozitif ayrımcılık talep ediyoruz.
    
     -"Otomotiv sektörü bizim için de sürpriz oldu"-
    
     TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ağustos ayında ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 düşüşle 10 milyar 505 milyon dolar olarak gerçekleşirken, yılın ilk 8 ayında yüzde 10,17 artışla 97 milyar 717 milyon dolara ulaştığını söyledi.
     Son on iki aylık dönemde ise ihracatın yüzde 10,91 artışla 143 milyar 931 milyon dolara ulaştığını belirten Büyükekşi, ağustos ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 455 milyon dolar ile kimyevi maddeler sektörünün yaptığını bildirdi.
     Büyükekşi "Hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüz 1 milyar 309 milyon dolar ile ikinci sırada, çelik sektörümüz ise 1 milyar 280 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı. Otomotiv sektörümüzün ağustos ayında ilk 3 sektör arasına girememesi bizim için de büyük sürpriz oldu. Ancak otomotiv sektörümüz ilk 8 aylık rakamlara göre hala en fazla ihracat yapan sektörümüz konumunda" dedi.
     Ağustos ayında sektörler içinde en fazla ihracat artışını yüzde 61 ile savunma ve havacılık sektörünün gerçekleştirdiğini belirten Büyükekşi, bu sektörü yüzde 51 ile mücevher, yüzde 24 ile de yaş meyve ve sebze sektörünün izlediğini kaydetti.
    
     -"Avrupa'daki gerileme sürüyor"-
    
     İhracatı bölge, ülke ve sektör bazında analiz eden Büyükekşi, şunları söyledi:
     "AB ülkelerine ihracatımız ağustos ayında yüzde 13 geriledi. İlk 8 aydaki gerileme ise yüzde 11 oldu. Geçen sene ağustos ayında AB ülkelerinin tüm ihracatımızdaki payı yüzde 43,9 iken bu sene bu oran yüzde 40'a indi.Hazır giyim sektörünün AB'ye ihracatı ağustos ayında yüzde 14, otomotiv sektörünün yüzde 21, elektrik-elektronik sektörünün yüzde 7 düştü. Kimyevi maddeler ve meyve sebze sektörümüz AB'ye yüzde 20 ihracat artışı yakaladı. 26 sektörümüzden 7'sinin AB'ye ihracatı ağustos ayında artarken, 19 sektörümüzün AB'ye ihracatı geriledi.
     Ortadoğu'ya ihracat ağustos ayında yüzde 13 arttı. Çelik sektörünün Ortadoğu'ya ihracatı ağustos ayında yüzde 37, kimyevi maddeler sektörünün ihracatı yüzde 25 arttı. Hububat sektörünün Ortadoğu'ya ihracatı yüzde 1, elektrik sektörünün ihracatı yüzde 2 düştü. Afrika'ya ihracatımız ağustos ayında yüzde 3 artış gösterdi. Kimyevi maddeler sektörünün Afrika'ya ihracatı ağustos ayında yüzde 15, otomotiv sektörünün ihracatı yüzde 26, elektrik sektörünün yüzde 12 artış gösterdi. Çelik ve hububat sektörünün Afrika'ya ihracatı ise ağustos ayında yüzde 29 geriledi. ABD'ye ihracat yüzde 22 arttı. İlk 8 ayda ise AB'ye ihracatımız yüzde 11 düşerken, Afrika'ya ihracatımız yüzde 33, Amerika'ya ihracatımız yüzde 22, Asya'ya yüzde 15 artış gösterdi."
     Ağustos ayında en fazla ihracat yapılan ülkenin 978 milyon dolar ihracat ile Almanya olduğu bilgisini aktaran Büyükekşi, "Almanya'yı Irak, İngiltere, Rusya ve Fransa takip etti. Ağustos ayında en fazla ihracat yaptığımız ilk 10 ülke arasında, en yüksek ihracat artışını yüzde 47 ile Birleşik Arap Emirlikleri'nde yakaladık. Mısır'a ihracatımız yüzde 34, İran'a ihracatımız yüzde 32, Irak'a yüzde 21, ABD'ye yüzde 17, Rusya'ya yüzde 8 arttı. İlk 10'da yer alan ülkelerden Almanya'ya ihracatımız ağustos ayında yüzde 17, İngiltere'ye yüzde 3, Fransa'ya yüzde 15, İtalya'ya yüzde 8 düştü. İlk 10 pazarımızda ihracatımızın düştüğü 4 ülke de AB üyesi" dedi.
     Büyükekşi, ülke bazında ön plana çıkan ülkeler hakkında da şunları aktardı:
     "Ağustos ayında Katar'a ihracatımız yüzde 177, Şili'ye yüzde 152, Ürdün'e yüzde 123, Libya'ya yüzde 104 arttı. Bu ülkelerin yanı sıra Pakistan, Yemen, Kuveyt, Kırgızistan, Bahreyn, Mısır ve Malezya yüksek ihracat artışları yakaladığımız ülkeler oldu. Suriye'ye ihracatımız ağustos ayında yüzde 81, ilk 8 ayda ise yüzde 68 geriledi."
    
     -Ağustosun lideri Adana oldu, Bursa'nın ihracatı yüzde 14 geriledi-
    
     İller bazında ilk 10 ihracatçı ile ilişkin ise Büyükekşi, "Ağustos ayında ihracatını en fazla artıran il yüzde 3 artış ile Adana oldu. Gaziantep'in ihracatı ise yüzde 1 arttı. İlk 10 ilimiz arasında en fazla ihracatı düşen ilimiz ise ihracatı yüzde 14 gerileyen Bursa oldu. Manisa'nın ihracatı yüzde 14, İzmir'in yüzde 12, Ankara'nın yüzde 9, Denizli'nin yüzde 9, İstanbul'un yüzde 2, Kocaeli ve Hatay'ın yüzde 1 azaldı. Karabük'ün ihracatı ise Ağustos ayında yüzde 4 artış gösterdi.
    
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir