AGSD Başkanı Karakuş: -"Hapis cezasının kaldırılmasından sonra karşılıksız çeklerde patlama…

  • Yazı boyutu
AGSD Başkanı Karakuş: 
  -"Hapis cezasının kaldırılmasından sonra 
  karşılıksız çeklerde patlama…

AGSD Başkanı Karakuş: -"Hapis cezasının kaldırılmasından sonra karşılıksız çeklerde patlama yaşandı"

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş, karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılmasından sonra karşılıksız çeklerde patlama yaşandığını belirtti.
     Karakuş, yaptığı yazılı açıklamada, karşılıksız çeklerin 2012 yılı Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 56, Ocak-Ağustos döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 56,4 artış yaşandığına dikkati çekerek, 8 ayda 562 bin çekin karşılıksız çıkmasının ekonomik şartlarla açıklanamayacağını ifade etti.
     Ağustos ayında karşılıksız çek keşide eden 21 bin çek sahibinin yüzde 87'sinin daha önceden karşılıksız çeki olduğunu öne süren Karakuş, şunları bildirdi:
     "Bu da gösteriyor ki, piyasada karşılıksız çek keşide etmeyi meslek haline getirenler var, 'çek yat'çılar var. Bu tip insanlara karşı ciddi bir yaptırım olması gerekiyor. Piyasada kimse çek alıp vermek istemiyor. Ciddi bir boşluk oluştu. Cezalandırma açısından da boşluk var. Bu durum çarşı pazarı olumsuz etkiliyor. Ceza Kanunu'na dayanmayan ve kamuya karşı suç kapsamına girmeyen bir hapis cezasının getirilmesini tartışmamız lazım. Kesilen çek miktarına göre orantılı bir tutukluluk süresi getirilebilir."
     "Risk Santralizasyon Merkezi"nin sadece bankalara değil tüm iş dünyasına hizmet vermesinin beklendiğini belirten Karakuş, iş dünyasının sadece bankalardan ibaret olmadığını, çek alan veren tarafların kolaylıkla istihbarat bilgilerinden yararlanmaları gerektiğini savundu.
    
    
    

Bu haberi 98 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir