AGSD Başkanı Karakuş: -"Bankalar, kendi karlarından önce ülke ekonomisinin geleceğini…

  • Yazı boyutu
AGSD Başkanı Karakuş:
  -"Bankalar, kendi karlarından önce ülke ekonomisinin 
  geleceğini…

AGSD Başkanı Karakuş: -"Bankalar, kendi karlarından önce ülke ekonomisinin geleceğini düşünmeli"

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş, bankaların, kendi karlarından önce ülke ekonomisinin geleceğini düşünmesi gerektiğini bildirdi.
     Karakuş, yazılı açıklamasında, bankacılık sektörünün bu yılın 9 aylık döneminde 21,5 milyar liralık kar rakamına ulaştığına, sektörün karının 2011 yılının aynı dönemine göre yüzde 18,3 oranında arttığına dikkati çekti. Türkiye ekonomisinin büyüme hızının düştüğü, reel sektörün yerinde saydığı bir dönemde bankacılık sektörünün karını rekor düzeyde artırdığını ifade eden Karakuş, "Türkiye'de hayat bankalara güzel" ifadesini kullandı.
     Ülkedeki tasarrufları toplama yetkisinin bankalara kamu adına verilmiş bir imtiyaz olduğunu hatırlatan Karakuş, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Ne yazık ki bankalar bu karı kendilerine tanınan imtiyazı kötüye kullanarak elde ediyorlar. Bankaların topladığı mevduatlar kendilerine ait bir para değildir. Bu ülkenin, Türk halkının tasarruflarıdır. Bu nedenle de bankaların o tasarrufları sadece kendi karlarını maksimize etmeye yönelik kullanmak gibi bir keyfiyetleri olmaması gerekir. Bankaların, kendi karlarından önce ülke ekonomisinin geleceğini düşünmesi gerekiyor."
     Karakuş, Rekabet Kurumu'nun gündeminde bulunan dosyada da Türkiye'deki bankaların rekabet kurallarına aykırı olarak çoğu zaman ortak hareket etiklerine ilişkin iddialar bulunduğunu anımsattı.
     Bankaların bu yılın 9 ayında mevduata ödedikleri faizin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24, kredilerden elde ettikleri faizin de yüzde 40'a yakın arttığını kaydeden Karakuş, Türkiye'de geliri giderlerine göre bu kadar yüksek artan bir başka sektör olduğunu tahmin etmediğini belirtti.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir