Ağrı'da pancar alım kampanyası başladı -Kentte 2012-2013 kampanya döneminde şeker pancarı…

  • Yazı boyutu
Ağrı'da pancar alım kampanyası başladı
  -Kentte 2012-2013 kampanya döneminde şeker 
  pancarı…

Ağrı'da pancar alım kampanyası başladı -Kentte 2012-2013 kampanya döneminde şeker pancarı alımına törenle başlandı

Ağrı Şeker Fabrikası, 2012-2013 kampanya döneminde şeker pancarı alımına başladı.
     Ağrı Şeker Fabrikası Müdürü Ali Erdoğmuş, fabrikada düzenlenen törende yaptığı konuşmada, fabrikalarında 2012-2013 yılı şeker pancarı alımlarının başladığını belirtti. Yıl içerisinde 3 bin ton şeker ihracatı yaptıklarını, yıl sonuna kadar bu rakamın 4 bin tonu bulacağını ifade eden Erdoğmuş, Nahçivan'a da 4 bin ton şeker ihracatı yapmak için genel müdürlükleriyle görüşmelerde bulunduklarını söyledi.
     Bu yıl pancar bedelinin yüzde 45'inin pancar teslim edilmeden önce üreticiye ödendiğini belirten Erdoğmuş, fabrikalarında 2 il, 6 ilçe ve 38 köydeki 774 çiftçinin 11 bin 230 dekar sahadaki pancar ekiminden fireli olarak 44 bin ton pancar teslim etmesini beklediklerini söyledi. Erdoğmuş, şunları kaydetti:
     "Muş Şeker Fabrikası'na bağlı Malazgirt ilçesinden 55 bin ton, Erciş Şeker Fabrikası'na bağlı Patnos ilçesinden 23 bin ton pancar geleceği tahmin ediliyor. Fabrikamız bu yıl Malazgirt'ten ve Patnos'tan gelecek pancarla birlikte fireli 122 bin ton pancardan net 102 bin ton pancar işleyecektir. İşlenecek olan 102 bin ton pancardan tahminen 13 bin 300 ton kristal şeker, 4 bin 300 ton melas ve 27 bin ton yaş küspe elde edilecektir. Geçen yıl diğer yıllara göre kış ayının erken gelmesi, karın geç kalkması ve aşırı soğuklar nedeniyle tarladan getirilen pancarda firenin yüksek olmasından dolayı fabrikayı sıkıntıya soktu ve bu durumda günlük işlenen pancar miktarının düşmesine neden oldu."
     Dualar eşliğinde kesilen kurbanın ardından kantarın açılışı yapıldı. Törende, fabrikaya ilk şeker pancarı getiren çiftçilere de hediyeler verildi.
     Törene, Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erat, Ağrı Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Yağız, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileriyle, fabrika personeli katıldı.
    
    
    

Bu haberi 310 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir