Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ağaoğlu: (2) -"Bakanlığın iptal kararını…

  • Yazı boyutu
Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ağaoğlu: (2)
     -"Bakanlığın iptal kararını…

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ağaoğlu: (2) -"Bakanlığın iptal kararını saygıyla karşılıyorum. Biz burada usul hatası yaptık" -Emlak Konut GYO Genel Müdürü Kurum: -"İnsanları kandırma ya da vaat söz konusu olamaz. Bu proje ormana sınır"

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Maslak 1453 İstanbul projesine ilişkin, "Bakanlığın iptal kararını saygıyla karşılıyorum. Biz burada usul hatası yaptık" dedi.
     Ali Ağaoğlu, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum ile birlikte Maslak 1453 projesine ilişkin düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Maslak 1453 projesinin arazisinin kendi arazileri olmadığını, projeyi Emlak Konutla hasılat paylaşım modeliyle hayata geçirdiklerini anımsatan Ağaoğlu, proje için indirim kararının da Emlak Konut'a ait olduğunu aktardı.
     Ağaoğlu, "Bizim indirim yapma yetkimiz yok" dedi.
     Maslak 1453 projesinde İTÜ mensuplarına özel fiyatlarla daire satışı iddialarına ilişkin ise Ağaoğlu, şunları kaydetti:
     "Böyle bir imtiyaz yok. Burası bizim kendi arazimiz değil. Emlak Konut ile hasılat paylaşımı modeli ile hayata geçirdiğimiz bir proje. Dolayısıyla buradaki indirim kararı Emlak GYO'nundur. Böyle bir şey söz konusu değil.
     Hemen bölgeye yakın bir yerde My Home Maslak diye bir projemiz var. Oranın arazisi bana ait, şirketimize ait. O projede İstanbul Teknik Üniversitesi ile yaklaşık 1980'li senelerden beri çalışıyoruz. Statik konusunda Türkiye'nin en önemli üniversitelerinden biridir. Yaklaşık 30 senedir İTÜ ile çok sıkı bir işbirliğindeyiz. Sayın Rektörümün böyle bir talebi olmuştu. Benim kendi sahibi olduğum yerden onlara sınırlı sayıda daire için bir avantaj sağlamıştım. Ama maslak 1453 projesi için böyle bir yetkimiz yok."
    
     -"Tartışma konusu bile yapmıyorum, Orman Bakanlığı'na seve seve devretmeye hazırım"-
    
     Bakanlığın iptal kararını saygıyla karşıladıklarını vurgulan Ağaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
     "Biz burada usul hatası yaptık. Sözleşmede şöyle bir madde var; 'İki sene içinde devredemez'. Biz o maddeyi gördük ve orayı devraldığımızda Sayın Muammer Akıncı'nın 2 senelik süresi dolmuştu. 2 sene sonra devredebilir, ama orada atladığımız şu; 2 sene devredemez, 2 sene sonra devredebilir, ama Bakanlığın iznine tabidir, ön izin alması gerekir.
     Biz maalesef işlerimizin yoğunluğundan burada hata yaptık, usul hatası yaptık. Dolayısıyla Bakanlığın böyle bir yetkisi vardır. Buna saygı duyarız, dün akşam saat 6 gibi bize noterden ihtarname geldi. Ben burada açık söylüyorum; 10 gün içerisinde teslim etmemiz gerekiyor. Oraya şimdiye kadar 3,5 milyonun üzerinde bir yatırım yaptım. Bu konuyu tartışma konusu bile yapmıyorum, Orman Bakanlığı'na seve seve devretmeye hazırım."
    
     -"Ne projenin ne de ormanların başka yere gitmesi mümkün değil"-
    
     Reklamlarda "Evinizin hemen yakınında böyle bir orman olsun istemez misiniz-" cümlesinin yer aldığını kaydeden Ağaoğlu, ne projenin ne de ormanların başka yere gitmesinin mümkün olmadığını söyledi.
     Park Orman ile sınır komşusu olduklarını ve projenin ormanlarla komşu olmasıyla avantaj sağladığını ifade eden Ağaoğlu, satışlarına şu ana kadar olumsuz bir şey yansımadığını ve basında çıkan bazı yayınlarla ilgili yasal haklarını arayacaklarını dile getirdi.
     İnşaatın diğer tüm sektörlerin lokomotifi olduğunu belirten Ağaoğlu, "Bu şantiyemizde 5 bin kişilik koğuş kurduk, sadece insanların yatacakları yer için. Bunun yarısı kadar da gelip giden olur. Bu da istihdama ciddi bir katkıdır" dedi.
     Hyde Park projesine ilişkin soruya da Ağaoğlu, Hyde Park'ı sadece Maslak 1453 projesi için hazırladıklarını aktararak, iptal olunca karara saygı duyduklarını söyledi.
    
     -"İnsanları kandırma ya da vaat söz konusu olamaz"-
    
     Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum ise projeye ilişkin bir yanlış anlaşılmanın bulunduğunu belirterek, Maslak 1453 Projesi'nin kendileri ile hasılat paylaşımıyla yapılan bir iş olduğunu tekrarladı.
     Projenin sınırlarının belli olduğunu belirten Kurum, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Proje 323 dönüm araziden oluşuyor. İhale dosyasında da var. Bunun sınırındaki Park Orman veya Park Ormanı'nın sınırındaki Fatih Ormanı bizim projemizin kapsamında değil. 323 dönüm arazide bu ihaleyi gerçekleştirdik ve hassasiyet bekliyoruz. İnsanları kandırma ya da vaat söz konusu olamaz. Bu proje ormana sınır. Birleşik komşuluğu var. Ali Beyin belki bizim dışımızda kendisinin o ormanla ilgili bir tasarrufu vardı ve bu tasarrufu gerçekleşmedi. Ama bu Maslak 1453 Projesi'nin sınırındaki Park Ormanı'nın veya Fatih Ormanı'nın konumunu ya da oradaki vatandaşın kullanım hakkını değiştirmez. O süreçte kendisi bizim dışımızda başka bir anlaşma ya da sözleşme yapmıştır, o iptal olmuştur. O da buradan konut alanları çok bağlamaz."
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 110 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir