Ağaoğlu'nun Maslak 1453 İstanbul projesi -Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum:…

  • Yazı boyutu
Ağaoğlu'nun Maslak 1453 İstanbul projesi 
     -Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum:…

Ağaoğlu'nun Maslak 1453 İstanbul projesi -Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum: -"(Maslak 1453 İstanbul) Bu projede, 2 bin 700 konutunu satışa çıktık ve şu an 2 bin 200 civarında satış gerçekleşti. Bu satışların değeri de 1 milyar 250 milyon liradır" -"Bunların tamamı da peşin, içlerinde vadeli bir satış yok" -"Gerçekleştirilen satışla elde edilen gelir, Akdeniz İnşaat'ın banka hesaplarında durmuyor. Emlak Konut'un banka hesaplarında duruyor" -Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu: -"Sektörde bir sıkıntının olduğuna inanmıyorum. Eğer yer, proje, fiyat ve ödeme planın doğruysa Türkiye'de talep her zaman var. Maslak 1453 projesi de bunun en güzel örneğidir"

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Ağaoğlu Maslak 1453 İstanbul projesine ilişkin, 2 bin 700 konutunu satışa çıkardıklarını ve şu an 2 bin 200 civarında konut satışının gerçekleştiğini belirterek, "Bu satışların değeri de 1 milyar 250 milyon liradır. Bunların tamamı da peşin, içlerinde vadeli bir satış yok" dedi.
     Kurum, Ağaoğlu Maslak 1453 İstanbul projesine ilişkin düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Emlak Konut olarak 7,6 milyar liralık aktif değere ulaştıklarını belirterek, şu an için yaptıkları gayrimenkul proje sayısının 61 olduğunu ve devam etmekte olan 30 farklı projenin bulunduğunu kaydetti.
     İhale sürecine bakıldığında 29 Eylül 2010 tarihinde ihalesini gerçekleştirdiklerini anımsatan Kurum, "En iyi teklifi veren firmanın yükümlülüklerini yerine getirememesi nedeniyle ikinci firma olan Akdeniz İnşaat ile sözleşme imzaladık. Bu yılın eylül ayı itibariyle Dubai'deki fuarda satışa çıkardık. Toplamda 5 bin 321 bağımsız bölümden oluşuyor. Akdeniz İnşaat'ın, bu projede taahhüt ettiği satış toplam geliri 3 milyar 250 milyon liradır. Emlak Konutun payı da yüzde 35,5'tir. Her ne şart olursa olsun bize taahhüt ettiği rakam 1 milyar 150 milyon liradır" diye konuştu.
     Ağaoğlu Maslak 1453 projesinin, şu an "İstanbul'un finans merkezi" denilebilecek bir bölgede bulunduğunu anlatan Kurum, şunları kaydetti:
     "Daha önce Toplu Konut İdaresinden satın aldığımız, Toplu Konut İdaresi'nin de doğuda yapmış olduğu karakollar karşılığı Milli Savunma Bakanlığı'ndan aldığı arazidir. Bu arazi üzerinde biz planlama yapıp ihaleye çıktık. Bugün de Maslak 1453 projesini gerçekleştiriyoruz. Bu projede, 2 bin 700 konutunu satışa çıktık ve şu an 2 bin 200 civarında satış gerçekleşti. Bu satışların değeri de 1 milyar 250 milyon liradır. Bu paranın büyük bir kısmı şirket hesaplarımıza girdi. Geri kalanı da kredi işlemleri bankalarla devam ediyor. Bunların tamamı da peşin, içlerinde vadeli bir satış yok. Bu, piyasada, Emlak Konut'a, TOKİ'ye ve yapılan işlere güvenin en büyük göstergesidir. Mütekabiliyet Yasası ile birlikte yabancılara satışın önü açıldı. 2012 yılına kadar 5-10 adet yabancıya satış gerçekleşiyordu ama 2012 yılında Emlak Konut'un projelerinde yabancıya satış 500'e çıktı. Bu projeden 144 tane yabancıya satış yapıldı. Dünyadaki yaşanan ekonomik sıkıntı ortamında Türkiye'deki istikrar, yapılan kanuni düzenlemeler bizim ülkemize olan güvenin en büyük göstergesidir. Yabancılar artık Türkiye'yi güvenli bir liman olarak görmektedir."
    
     -"Bu güne kadar hiçbir işimiz yarıda kalmadı"-
    
     Murat Kurum, Emlak Konut GYO'nun yaptığı işlerin toplam bedelinin 22 milyar liraya ulaştığını ifade ederek, "Bankalar bile artık teminat mektubu vermekte sıkıntı çekiyorlar. BDDK bankalar için bir limit belirlemiş ona göre hareket ediyorlar. Emlak Konut'a baktığınızda sırf 22 milyar lira Türkiye'de iş yapıyor. Bunu diğer firmalara da yayarsanız ciddi bir portföy var. İnşaat sektörünün ekonomi için ne kadar önemli bir sektör olduğunu hükümet de görüyor. Bundan sonraki süreçte uluslararası bankalardan bile Türkiye'deki yatırıma destek geleceğini öngörebiliyoruz" şeklinde konuştu.
     Yeni işler yapmaya devam ettiklerini dile getiren Kurum, Türkiye'deki inşaat sektörünün sürekli dinamik ve ayakta tutulması gerektiğini söyledi.
     Kurum, Maslak 1453 projesinde 2 bin 200 satış gerçekleşirken herkesin kazanmayı düşünerek aldığını belirterek, "Metrekare fiyatlarımıza baktığınızda gerçekten makul bir fiyattadır. Gerçekleştirilen satışla elde edilen gelir, Akdeniz İnşaat'ın banka hesaplarında durmuyor. Emlak Konut'un banka hesaplarında duruyor. Akdeniz İnşaat da bu parayı yaptığı iş karşılığında alabiliyor. Bu onlara güvenmediğimizden değil, yaptığımız şartnamede yer alıyor. Bu şartnameyi bugüne kadar 61 projede uyguladık. Bugüne kadar hiçbir işimiz yarıda kalmadı" diye konuştu.
    
     -Ağaoğlu: "Satışlar halen devam ediyor"-
    
     Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu da Türkiye'nin konut ve inşaat sektörünün, dünyada yarışamayacağı bir ülkenin bulunmadığını belirterek, amaçlarının Maslak 1453 projesiyle yeni bir konsept geliştirmek olduğunu kaydetti.
     Ağaoğlu, bu projeyle eski İstanbul'un cadde ve sokak kültürünü yansıtmayı amaçladıklarını ifade ederek, şunları söyledi:
     "Projede ana cadde konseptinin boyu 1.480 küsur metrelerdeydi. Bu ana caddeyi kısaltarak 1.453 metreye çektik. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettiğinde çağ değişmişti. Biz de bu projeyle hem dünyada hem de Türkiye'de inşaat sektörüne çağ atlatma iddiasında bulunmuştuk. Bence çok da anlamlı bir projeydi. 15 Ekim'de reklam kampanyamızı başlattık. Bir ay içinde 2 bin 100 tanesinin parası Emlak Konut GYO'nun hesabına yattı. Bunun çoğu tahsil oldu. Yaklaşık 1,2 milyar liralık bir satış gerçekleşti.
     Sektörde firma ya da proje bazında sıkıntılar yaşanabilir ama ben Türkiye'de inşaat sektörünün önünün şu anda daha açık olduğunu düşünüyorum. Birincisi Kentsel Dönüşüm Yasası, ikincisi Mütekabiliyet Yasası'ndan sonra inşaat sektörünün daha hızlı çalışması lazım. 'Talepte azalma var' şeklindeki söylemlere katılmıyorum. Yabancıların da Türkiye'ye ilgisinin daha da arttığını görüyoruz. Sektörde bir sıkıntının olduğuna inanmıyorum. Bunun da en güzel örneği Maslak 1453 projesidir. Eğer yer, proje, fiyat ve ödeme planın doğruysa Türkiye'de talep her zaman var. Maslak 1453 projesi de bunun en güzel örneğidir. Satışlar halen devam ediyor."
    
    
    

Bu haberi 100 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir