Ağaç mamulleri ve orman ürünleri ihracatı

  • Yazı boyutu
Ağaç mamulleri ve orman ürünleri ihracatı

Orta Anadolu, Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Kahraman: "2012 yılı Ocak-Temmuz dönemi Türkiye geneli ihracat kaydı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,6 oranında artarak 2,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti"

Orta Anadolu, Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Kahraman, 2012 yılı Ocak-Temmuz dönemi Türkiye geneli ihracat kaydının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,6 oranında artarak 2,4 milyar dolar olduğunu bildirdi.
     Kahraman, yazılı açıklamasında, söz konusu dönemde en fazla ihracatın Irak, İran ve Azerbaycan'a yapıldığını belirterek, "Birliğimize ait 2012 yılı Ocak-Temmuz dönemi ihracat kaydı ise 206,3 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21,1 oranında artış kaydedildi. Söz konusu dönemde Orta Anadolu İhracatçılar Birliği, Türkiye geneli ağaç mamulleri ve orman ürünleri ihracatından yüzde 8,4 oranında pay aldı" ifadesini kullandı.
    
     -En fazla ihracat Irak'a-
    
     Açıklamasında alt sektörlere ilişkin bilgi de veren Kahraman, mobilya sektörünün 2012 yılı Ocak-Temmuz dönemi ihracatının, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21,2 arttığını belirtti. En fazla ihracatın Irak, Libya ve Azerbaycan'a yapıldığını bildiren Kahraman, geçen yılın aynı dönemine göre Irak'a olan ihracatın yüzde 35, Libya'ya yüzde 1214, Azerbaycan'a yüzde 19,9 arttığını kaydetti.
     Ağaç ve ahşap eşya sektörünün 2012 yılı Ocak-Temmuz dönemi ihracatının ise bir önceki yıla göre yüzde 1,2 artarak 404 milyon dolara ulaştığını bildiren Kahraman, en fazla ağaç ve ahşap eşya ihracatının İran, Irak ve Gürcistan'a yapıldığını ifade etti. Kahraman, İran'a gerçekleştirilen ihracatın değer bazında yüzde 12,7 düştüğünü, Irak'a yapılan ihracatın yüzde 31,5, Gürcistan'a yapılan ihracatın ise yüzde 19,4 arttığını belirtti.
     Türkiye geneli ihracat rakamlarına göre, kağıt ve karton sektöründe bu yılın Ocak-Temmuz dönemi ihracatında geçen yıla oranla yüzde 16,8 artış yaşandığını bildiren Kahraman, söz konusu dönemde en fazla kağıt ve karton ihracatının Irak, İngiltere ve İran'a yapıldığını kaydetti. Kahraman, bir önceki yıla göre Irak'a gerçekleştirilen ihracatın yüzde 24,1, İngiltere'ye yüzde 30,2, İran'a ise yüzde 87,6 arttığını ifade etti.
    
    
    


Bu haberi 411 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir