Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri ihracatı arttı -Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri ihracat kaydı…

  • Yazı boyutu
Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri ihracatı arttı
  -Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri ihracat kaydı…

Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri ihracatı arttı -Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri ihracat kaydı 2012 yılı Ocak-Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,7 artarak 2,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti -Söz konusu dönemde sektörün en fazla ihracat yaptığı ülkeler Irak, İran ve Azerbaycan oldu

Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği'nin 2012 yılı Ocak-Haziran dönemi Türkiye geneli ihracat kaydı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,7 oranında artarak 2,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde sektörün en fazla ihracat yaptığı ülkeler Irak, İran ve Azerbaycan oldu.
     Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri'ne (OAİB) ait 2012 yılı Ocak-Haziran dönemi ihracat kaydı ise 175,9 milyon dolar seviyesinde gerçekleşerek, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 oranında arttı. Söz konusu dönemde Birliğin, Türkiye geneli ağaç mamulleri ve orman ürünleri ihracatından yüzde 8,4 oranında pay aldı.
     Orta Anadolu Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Kahraman, yaptığı yazılı açıklamada, 2012 yılı Ocak-Haziran dönemi ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,8 arttığını belirterek, ilgili dönemde en fazla ihracatın Irak, Libya ve Azerbaycan'a yapıldığını bildirdi.
     Irak'a olan ihracatın geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 34,2 artış gösterdiğine dikkati çeken Kahraman, Libya'ya ihracatın ise geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 1082, Azerbaycan'a olan ihracatın ise yüzde 27 arttığını kaydetti.
    
     -Ağaç ve ahşap eşya sektörü-
    
     Kahraman, 2012 yılı Ocak-Haziran dönemi ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 1,6 artarak 344,1 milyon dolar olduğunu ifade ederek, en fazla ağaç ve ahşap eşya ihracatı kaydının İran, Irak ve Azerbaycan'a gerçekleştirildiğini, İran'a olan ihracatın değer bazında yüzde 13,1, Azerbaycan'a yüzde 15,7 oranında düştüğünü, buna karşılık Irak'a olan ihracatın ise yüzde 28,2 oranında arttığını belirtti.
    
     -Kağıt ve karton sektörü-
    
     Türkiye genelinde ihracat rakamlarına bakıldığında 2012 yılı Ocak-Haziran dönemi ihracatında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17 artış gerçekleştiğini vurgulayan Kahraman, şunları kaydetti:
     "Söz konusu dönemde kağıt ve karton ihracatı en fazla Irak, İngiltere ve İran'a yapıldı. Geçen yıla göre, Irak'a olan ihracatımız yüzde 20,1, İngiltere'ye olan ihracatımız yüzde 35,9, İran'a olan ihracatımız ise yüzde 76,3 oranında arttı."
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir