Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde teknopark oluşturma çalışmaları -Üniversitede, Kariyer…

  • Yazı boyutu
Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde teknopark oluşturma çalışmaları 
  -Üniversitede, Kariyer…

Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde teknopark oluşturma çalışmaları -Üniversitede, Kariyer Danışmanlık ve Eğitim Merkezi ile Teknoloji Geliştirme Merkezi'nin ardından teknopark çalışmalarının da başlayacağı bildirildi

Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde (AKÜ), Kariyer Danışmanlık ve Eğitim Merkezi (KADEM) ile Teknoloji Geliştirme Merkezi'nin (TEKMER) ardından teknopark oluşturma çalışmalarının da başlayacağı bildirildi.
     Rektör Prof. Dr. Mustafa Solak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göreve geldiğinden bu yana üniversite-şehir işbirliğine, üniversitenin şehre katkı yapmasına yönelik her türlü çalışmaya destek vermeye çalıştığını, bu kapsamda üniversite-sanayi, üniversite-kent işbirliğini önemle ele aldığını söyledi.
     Üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesine yönelik şehrin öncü sektörlerine destek sağlayacak yeni merkezler kurma, mevcutları aktif hale getirmeye yönelik her faaliyeti öncelikle gördüklerini ve desteklediklerini ifade eden Solak, şunları kaydetti:
     "Günümüz küresel rekabet ortamında faaliyet gösteren işletmelerin rekabet edebilmeleri, kendilerini yenilemekten geçmektedir. Sağlıklı bir AR-GE süreci için yüksek teknolojiye, alt yapıya ve beyin gücüne ihtiyaç olduğu bilinen bir gerçektir. Bu ihtiyaç, üniversitelerin temsil ettiği beyin gücü, bilimsel çalışma ortamı, teknolojinin kullanımı ve alt yapısı ile KOBİ'lerin temsil ettiği girişimci, yaratıcı ve yenilikçi üretim gücünü birleştirecek TEKMER ve teknoparklardır."
     Üniversite olarak bu gelişmeler ışığında, TEKMER ve teknopark kurmanın öneminin farkında olduklarını anlatan Solak, geçtiğimiz yıl üniversite, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliği ile kampüs alanı içerisinde TEKMER'in açılışını yaptıklarını, şu ana kadar 8 AR-GE projesinin değerlendirildiğini, bunlardan 5 projenin desteklemeye uygun proje olarak belirlendiğini belirtti.
     Üniversite bünyesinde KADEM'i kurduklarını aktaran Solak, Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren işletmelerin TEKMER'de, üniversitenin beyin gücü, bilimsel çalışma ortamı, KOSGEB'in ve diğer kurumların sağlayacağı teşvik ve desteklerden en üst düzeyde faydalanmalarına yönelik danışmanlık faaliyetlerini de başlattıklarını kaydetti. Afyonkarahisar'da teknopark kurulması için çalışmalara başlanacağını duyuran Solak, Vali İrfan Balkanlıoğlu'nun başkanlığında hafta içerisinde teknoparkı kurma çalışmalarını başlatacaklarını bildirdi.
     Yer konusunda geçen yıl sıkıntı çektiklerini, bunun da 1.5 yıl kaybettirdiğini dile getiren Solak, geçen hafta yenilenebilir enerji kapsamında ilk firmanın geldiğini, yer istediklerini anlatarak, "Özellikle termal otel sistemindeki iyileşme, sağlık turizmi konusundaki gelişmeler, üniversitemize teknopark konusunda talepleri artırdı. Bizim kısa sürede organize olarak, büyük projeleri teknopark kapsamında güzel bir hamleyle başlatmamız gerekiyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 368 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir