Afşin-Elbistan bölgesine enerji yatırımı -BAE Abu Dabi Emirliği Ulusal Enerji Şirketi TAQA…

  • Yazı boyutu
Afşin-Elbistan bölgesine enerji yatırımı
  -BAE Abu Dabi Emirliği Ulusal Enerji Şirketi TAQA…

Afşin-Elbistan bölgesine enerji yatırımı -BAE Abu Dabi Emirliği Ulusal Enerji Şirketi TAQA yetkilileri, Kahramanmaraş Valiliği'ni ziyaret etti -Vali Kocatepe: "Bölge insanımızın istihdamına katkı sağlayacak bu yatırımı yakından takip ediyoruz"

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Emirliği Ulusal Enerji Şirketi TAQA yetkilileri, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe'yi ziyaret etti.
     Kocatepe ziyarette, Türkiye ile BAE, EÜAŞ ve TAQA arasında 3 Ocak'ta imzalanan "Afşin-Elbistan Bölgesinde Linyit Kömürü Madenciliği ve Elektrik Üretimi Alanında İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Anlaşması"nı önemsediklerini belirtti.
     Yapılacak çalışmalara her türlü desteğin verileceğini ifade eden Kocatepe, şunları kaydetti:
     "Türkiye'nin en geniş kömür havzasının bulunduğu Afşin-Elbistan bölgesine büyük enerji projeleri ve termik santrali yapımı çok önemli. Üzerimize ne düşüyorsa onu yerine getirmeye çalışırız. Bölge insanımızın istihdamına katkı sağlayacak bu yatırımı yakından takip ediyoruz."
     TAQA Türkiye Temsilcisi Tom Teerlynck ise yatırımın bölge insanına destek sağlayacağını vurgulayarak, tesisin kurulum aşamasında 12 bin kişinin istihdam edileceğini söyledi.
     Ziyarete TAQA Türkiye Direktörü Özgür Ülgin de eşlik etti.
     Türkiye ile BAE, EÜAŞ ve TAQA arasında 3 Ocak'ta, "Afşin-Elbistan Bölgesinde Linyit Kömürü Madenciliği ve Elektrik Üretimi Alanında İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Anlaşma" imzalanmıştı. Anlaşma kapsamında, bölgede 10-12 milyar dolarlık yatırım yapılması planlanıyor.
    
    
    

Bu haberi 279 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir