AFSİAD'ın aylık istişare toplantısı -İş adamı Aclan Acar: "Avrupa'nın bugünkü konumunu, baba…

  • Yazı boyutu
AFSİAD'ın aylık istişare toplantısı
  -İş adamı Aclan Acar:
  "Avrupa'nın bugünkü konumunu, baba…

AFSİAD'ın aylık istişare toplantısı -İş adamı Aclan Acar: "Avrupa'nın bugünkü konumunu, baba parası yiyen zengin çocuklara benzetiyorum" -"Likidite güvenli bir liman arıyor, Türkiye de bu konuda güvenli limanların başında geliyor"

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, Avrupa'nın bugünkü konumunu, "baba parası yiyen zengin çocuklara" benzettiğini söyledi.
     Afyonkarahisar Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (AFSİAD) daveti üzerine Afyonkarahisar'a gelen Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı iş adamı Acar, AFSİAD'ın aylık istişare toplantısında Afyonkarahisarlı iş adamları ile buluştu.
     Ticaret ve Sanayi Odası'nda yapılan istişare toplantısında konuşan iş adamı Acar, dünyanın çok hızlı bir büyüme dönemi geçirdiğini, özellikle de 1980'li yılların ortasından 1990'lı yıllardaki değişimle birlikte dünyada, kaynakları son derece süratli eriten bir tüketim ile karşı karşıya kalındığını ifade etti.
     Dünyada bugün 7 milyara varan bir nüfusun olduğunu anımsatan Acar, dünyanın doğal kaynakları ve üretim kapasitesinin bu nüfusu beslemeye yetmediğini belirterek, kaynakların çok hızlı tüketildiğini kaydetti.
     ABD'deki krize değinen Acar, ülkede bu krizin nasıl aşılacağının çabasının olduğunu aktararak, şöyle konuştu:
     "ABD'de bireylerin önce evlerini kaybetmesi arkasından finans sektöründe büyük bankaların batma noktasına gelmesi ülkeyi krizle karşı karşıya bıraktı. Bu süreci nasıl aşarız çabası var. ABD'de hafif kıpırdanmayı görüyoruz. Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu Toplantısı'nda şunu gördük, Amerika'daki gayri safi milli hasılada bir büyüme süreci başlamış ama bu daha epey bir zaman alacak. Bu işi kolay toparlayacak gibi gözükmüyorlar. Bundan hepimiz bir ders çıkarmamız lazım. ABD bu krizi aşmak için piyasaya ciddi bir parasal genişleme veriyor. Dolayısıyla aynen bir yangını söndürmek isteyen itfaiye araçları gibi, merkez bankaları da yangını söndürmek için parayı piyasaya veriyor. Doğal olarak bu yangın bittiği zaman, -şu aralar biraz sönmeye başladı, dumanları çıkıyor- ikinci aşama olan enkaz temizlemeye geçilecek. Üçüncüsü de yeniden yapılanmadır. ABD henüz enkaz temizleme aşamasına gelmiş değil. Bu şu demektir. ABD, basılan paraları geri çekecektir, dünya bir iki yıl içerisinde para bolluğu içerisinde olacak. Gelişmekte olan ülkeler, gelişme konusunda ciddi yol almış ülkeler için hiçbir engel yok. Likidite güvenli bir liman arıyor, Türkiye de bu konuda güvenli limanların başında geliyor."
     Türkiye'nin artık farklı pazarlara ihracat yapabilen, farklı pazarlarla ticaret ilişkisi kurabilen bir ülke konumuna geldiğine dikkati çeken Acar, "Avrupa'nın, Türkiye'nin ticaretinde önemli bir payı var. Türkiye'nin uzun zamandır devam eden bir Avrupa Birliği hayali ve hedefi var. Bu çerçevede de Avrupa'yı çok yakından takip etmemiz lazım. Avrupa maalesef ciddi bir krizin içine girdi. Çünkü ABD'deki problem, süratle kıta Avrupası'na da yansıdı. Özellikle borçlu ve yüklü borçlu çalışan Avrupa ülkeleri -ki bunlar daha çok Avrupa'nın güneyindeki ülkeler-, dünyadaki bu durgunluktan gerçek anlamda çok etkilendiler. Avrupa'nın bugünkü konumunu, baba parası yiyen zengin çocuklara benzetiyorum. Avrupa geçtiğimiz yüzyılda dünyanın çok önemli kaynaklarını kendisine trasnfer etme şansına sahip olmuş, genellikle sömürge sistemi ile çeşitli bölgelerden insan ve doğal kaynakları transfer ederek büyük bir servet ve varlık üzerine oturmuş. Bugünkü dünya düzeninde bunlar artık ortadan kalktığı için Avrupa artık bir kaynak yaratmak zorunda, bir üretim yapabiliyor olmak zorunda. Avrupa'da Almanya ve İtalya dışında, bunu gerçekleştirebilen ülke olmadığını görüyoruz" diye konuştu.
     Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu ise kentteki yatırımların hızla arttığını, Acar'dan Afyonkarahisar'a yatırım yapmasını beklediklerini söyledi.
     İstişare toplantısına, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AFSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Demirayak, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser ve çok sayıda iş adamı da katıldı.
    
    
    

Bu haberi 352 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir