Afrika Birliği Dönem Başkanı ve Benin Cumhurbaşkanı Dr. Boni Thomas Yayi: -"Benin 500 milyon…

  • Yazı boyutu
Afrika Birliği Dönem Başkanı ve Benin Cumhurbaşkanı Dr. Boni Thomas Yayi:
  -"Benin 500 milyon…

Afrika Birliği Dönem Başkanı ve Benin Cumhurbaşkanı Dr. Boni Thomas Yayi: -"Benin 500 milyon kişilik bir pazarın ortasında yer alıyor. Benin'e yatırım yapan sadece Benin'e yatırım yapmış olmuyor" -"Türkiye ile Afrika kıtası arasındaki dış ticaret hacmi 10 yıl önce 742 milyon dolardı, bugünse 7 milyar dolara ulaştı" -"Önümüzdeki 10 yılda Afrika'daki ekonomik büyüme dünyanın en güçlü ekonomik büyümesi olacak" -"2 ay içinde Benin İş Forumu oluşturmak istiyorum ve bir Türk günü yapmak istiyorum. Gül, bana 'Bunu yaptığınız gün Benin'e 4 uçak dolusu iş adamı yollayacağım, sana vereceğim hediye bu' dedi"

Afrika Birliği Dönem Başkanı ve Benin Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Boni Thomas Yayi, Benin'in 500 milyon kişilik bir pazarın ortasında yer aldığını belirterek, "Benin'e yatırım yapan sadece Benin'e yatırım yapmış olmuyor. Benin aynı zamanda Afrika kıtasının giriş kapısı" dedi.
     Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen Türkiye-Benin Ticaret ve Yatırım Forumu'nda konuşan Yayi, bu etkinliği mümkün kılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.
     Türkiye'nin geçtiğimiz yıl elde ettiği yüzde 8'i geçen büyüme performansı ile bütün dünyayı peşinden sürüklediğini kaydeden Yayi, "Bu başarınız için sizi kutlamak istiyorum. Türkiye büyük bir ülke. Dünyanın 15. otomobil üreticisisiniz. Afrika ve Çin'le stratejik işbirliği yapan 3. ülkesiniz" ifadelerini kullandı.
     Türkiye ile Afrika kıtası arasındaki dış ticaret hacminin 10 yıl önce 742 milyon dolar olduğunu, bugünse 7 milyar dolara ulaştığını vurgulayan Yayi, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Sahip olduğunuz vizyonun ne kadar yerinde olduğunu fark ediyorum. Şapkamı çıkarıp sizi kutluyorum. Türkiye aslında Osmanlı medeniyetinin mirasçısı olan bir ülke. 15. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar ışıldamış bir devletin mirasçısısınız. Ben sizin stratejinizi selamlıyorum. Afrika Birliği'nin dönem başkanı olarak konuşuyorum burada. Sevgili dostum Abdullah Gül'e de 'Seni büyük bir saygıyla selamlıyorum' dedim."
    
     -"Biz sizlerle evlilik kurmak istiyoruz, sizinle çalışmak istiyoruz"
    
     Başta G-8 ve G-20 toplantıları olmak üzere her yerde Afrika'nın büyük bir kıta olduğunu hatırlattığına dikkati çeken Yayi, Afrika kıtasının dünyadaki ekili alanların yüzde 20'sini temsil ettiğini ve bunun Çin'in 3 misli büyüklükte olduğunu söyledi.
     Afrika kıtasının bakir bir alan olduğunun altını çizen Yayi, 2050 yılı tahmini istatistiklerine göre kıtanın 2 milyarın üzerinde nüfusunun olacağını ve bu nüfusun yüzde 60'ının genç olacağını dile getirdi.
     Tarımın kendileri için önemli olduğunu kaydeden Yayi, sözlerine şöyle devam etti:
     "Artık insani yardımları aşmak istiyoruz. Bunları aslında siz çözdünüz. Somali'de barış için sevgili dostum Abdullah Gül büyük bir rol oynadı. Kıta olarak birkaç yerde sorunlarımız var ama bunları aşmak için çaba sarf ediyoruz. Etiyopya'da gördüğünüz görüntüleri tüm Afrika kıtasına mal etmeyin. Biz sizlerle evlilik kurmak istiyoruz, sizinle çalışmak istiyoruz. Tarımda sizden yardım istiyoruz. Obama'nın G-8'de aldığı inisiyatifleri de dikkate alıyoruz. Afrika geri geldi ve sesini duyurmak istiyor. Son yıllarda yüzde 5,6'lık büyüme gösterdik. Önümüzdeki 10 yılda Afrika'daki ekonomik büyüme dünyanın en güçlü ekonomik büyümesi olacak."
    
     -"Türkiye'nin yolundan, Türkiye'yi örnek alarak gitmek istiyoruz"-
    
     Türkiye'nin yolundan Türkiye'yi örnek alarak gitmek istediklerini dile getiren Yayi, ülkesinde Türk iş adamlarına büyük yatırım imkanları sunmak istediklerini kaydetti.
     Cumhurbaşkanı Gül'e bunu dün akşam bir araya geldikleri yemekte aktardığını kaydeden Yayi, konuşmasına şöyle devam etti:
     "Sevgili dostum Gül'e 'Ben sana ülkemin serbest bölgesinin anahtarını vermek istiyorum. İş adamlarını bana yolla' dedim. Çünkü genç ve dinamik bir nüfusumuz var. 500 milyona hitap eden bölgesel pazarı size sunmak istiyoruz. Bugün Afrika'daki yatırımların karlılık oranları dünyanın geri kalanından çok yüksek durumda. Sizi en yakın zamanda Benin'de ağırlamak istiyorum. 2 ay içinde Benin İş Forumu oluşturmak istiyorum ve bir Türk günü yapmak istiyorum. Gül, bana, 'Bunu yaptığınız gün 4 uçak dolusu iş adamı yollayacağım, sana vereceğim hediye bu' dedi. Benin buna hazır. Önümüzdeki yıllarda 500 bin ton pamuk ipliği yapalım istiyorum. Bu sayede tekstil sanayisi kurabiliriz. Yaşasın Türk-Benin işbirliği, yaşasın Afrika kıtası ile Türkiye arasındaki işbirliği."
     Cumhurbaşkanı Gül'ün Ocak 2013'de düzenleyecekleri bir toplantıda şeref konuğu olacağı bilgisini de veren Yayi, "Bu ikili o kadar çok zenginlik üretecek ki, bütün dünyayı peşinden sürükleyecek" dedi.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir