Afetzede üreticilerin kredi borçlarına erteleme kararı -TZOB Genel Başkanı Bayraktar:…

  • Yazı boyutu
Afetzede üreticilerin kredi borçlarına erteleme kararı
  -TZOB Genel Başkanı Bayraktar:…

Afetzede üreticilerin kredi borçlarına erteleme kararı -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Afetlerden zarar gören ve çok güç durumda kalan çiftçilerimizin yüzde 5 faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle de olsa borçlarının ertelenmesi rahat bir nefes almalarını sağlayacaktır"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çeşitli afetler nedeniyle zarar gören üreticilerin, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının, çiftçilerin rahat nefes almalarını sağlayacağını belirtti.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, tabii afetlere maruz kalan, ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az yüzde 30 oranında zarar gören çiftçinin, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesinin çok yerinde bir karar olduğunu ifade etti.
     Sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, dolu, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetleri ve benzeri risklerin tarım ürünlerine zarar verdiğini kaydeden Bayraktar, bu afetlerin hemen hemen ülke genelini kapsadığını hatırlattı.
     TZOB'un çabalarıyla 60 ilde afetlere maruz kalan ve bu afetler nedeniyle en az yüzde 30 oranında zarar gören çiftçi kayıt sistemine kayıtlı gerçek ve tüzel kişi üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan düşük faizli kredi borçlarının ertelendiğini ifaden eden Bayraktar, şunları kaydetti:
     "Bugün itibarıyla borçları vadesinden itibaren 90 günlük süre içinde olan veya tasfiye olunacak alacaklar hesaplarına aktarılmış bulunan gerçek ve tüzel kişi üreticiler, bugünden itibaren 1 ay içinde, kredi borçlarının vadesi/taksit vadesi/hesap devresi henüz gelmemiş olmakla birlikte bugünden itibaren 1 yıllık süre içinde dolacak olan gerçek veya tüzel kişi üreticiler ise vadesinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren 1 ay içinde Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatiflerine müracaat etmeleri gerekmektedir."
     Afetlerden zarar gören ve çok güç durumda kalan çiftçilerin yüzde 5 faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle de olsa borçlarının ertelenmesinin rahat bir nefes almalarını sağlayacağını vurgulayan Bayraktar, ancak yeni üretim döneminde de yıllık gelirinin önemli bir bölümünü kaybetmiş ve ödeme güçlüğü içine düşmüş çiftçilerin, tefecilerin eline bırakılmadan düşük faizli kredi kullanabilmesiyle ilgili gerekli tedbirlerin de alınmasını istedi.
    
    
    

Bu haberi 117 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir