Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi Genel Kurulu -Kooperatifin sahibi olduğu Adapazarı Şeker…

  • Yazı boyutu
Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi Genel Kurulu
  -Kooperatifin sahibi olduğu Adapazarı Şeker…

Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi Genel Kurulu -Kooperatifin sahibi olduğu Adapazarı Şeker Fabrikası'ndaki hisselerin satışı veya devri için yönetime yetki verildi

Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi (APEK) Genel Kurulu'nda kooperatifin sahibi olduğu Adapazarı Şeker Fabrikası'ndaki hisselerin satışı veya devri için yönetime yetki verildi.
     Atatürk Stadı'nda Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu'nun divan başkanlığını yaptığı genel kurulda konuşan APEK Başkanı Ahmet Aya, 1999 yılındaki depremde yüzde 50 oranında zarar gören fabrikayı özelleştirme yoluyla 2004 yılında 45 milyon 750 bin dolara satın aldıklarını hatırlattı.
     Fabrikayı satın aldıklarında yatırım için sermayelerinin bulunmadığını, bu nedenle finans arayışına gittiklerini ve özel bir banka ile kredi kullanımı için anlaştıklarını kaydeden Aya, sözlerine şöyle devam etti:
     "Fabrikanın yatırım ve tadilat süreci başladı. Fabrikanın yüzde 50'si hasarlıydı, fizibilite raporuna göre de deprem nedeniyle 7 yıl çalışmadığı için fabrikanın korozyona uğradığı belirlendi. 22 milyon dolar da yatırım yapıldı. Tabiri caizse fabrikanın marşına bastığımızda 131 milyon lira ile üretime geçtik. 99 bin ton kapasitesi olan fabrikamıza 22 bin ton kota verildi. 5 yıllık ödeme planı çıkarılarak, yılda 50-60 bin ton şeker üretilerek ve borçlar tasfiye edilerek kooperatif de fabrika da ipotekten kurtarılmış olacaktı ama üretim yapamadık. Bugün gelinen noktada kooperatif bizim öz sermayemiz, kötünün iyisini seçmek zorundayız. Hiç arzu ettiğim bir olay değil, 7 yıl emek sarf ettik, çok uğraşlar verdik. Bu fabrika ipotekten kurtulduğunda, bağımsız bir yapıya kooperatifimiz kavuştuğunda... 'Fabrikamız aman hisse devriyle yetki verilirse kapanacak', asla böyle bir şey yok. Bu fabrika belki de çok daha rahat üretimini gerçekleştirecek, bu konuda endişeniz olmasın."
     Konuşmaların ardından özel bir bankadan kullanılan kredi için kooperatif borçlarının yeniden yapılandırılmasına yönelik gerekli sözleşmelerin yapılması, menkul ve gayrimenkul her türlü kefaletin verilmesi ile şirket hisselerinin bir kısmı veya tamamının satışı ve devri için APEK yönetimine yetki verilmesi amacıyla kapalı zarf usulüyle oylama yapıldı.
     2 bin 415 çiftçinin oy kullandığı genel kurulda bin 862 üye "evet", 525 üye ise "hayır" oyu kullandı, 28 oy ise geçersiz sayıldı.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir