Adana'dan Japonya'ya yılın ilk greyfurt ihracatı başladı -Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aygül:…

  • Yazı boyutu
Adana'dan Japonya'ya yılın ilk greyfurt ihracatı başladı
  -Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aygül:…

Adana'dan Japonya'ya yılın ilk greyfurt ihracatı başladı -Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aygül: "Şu an Türkiye'de sadece Adana'nın narenciyesi Japonya pazarına girmeye başladı"

Adana'dan yılın ilk greyfurt ihracatı kapsamında konteynerler Japonya'ya doğru yola çıktı.
     Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, ihracatı gerçekleştiren Özler Tarım firmasında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, geçtiğimiz yıllarda Japonya'ya narenciye ihracatı için yapılan girişimlerin sonuç verdiğini belirterek, son 2-3 yıl içinde bu ülkeye greyfurt ihraç ettiklerini söyledi.
     Aygül, Japonya'nın yaş meyve ve sebze alımında çok titiz davrandığını belirterek, şöyle konuştu:
     "Şu an Türkiye'de sadece Adana'nın narenciyesi Japonya pazarına girmeye başladı. Henüz diğer illerimizden bu ülkeye ihracat yok. Japonya çok hassas. Gidecek olan ürünün 0.3 derece veya altına indirilerek ondan sonra konteynerlere yüklenmesini istiyor ve en az 16 gün süreyle bu sıcaklıkta gemide giden ürünlerin de o şekilde kalmasını istiyor. Dolayısıyla Japonya'nın ihracatı başlı başına bir özen gerektiriyor. İl müdürlüğümüzün elemanları firmamızla birlikte çok hassas davranarak en ufak bir şaibe veya yanlışlık olmayacak şekilde ürünlerimizi şu anda konteynerlere yüklemekteyiz."
     Geçen yıl Japonya'ya bin 720 ton greyfurt ihracatı yapıldığını belirten Aygül, bu yıl rakamı iki katına çıkarmak istediklerini söyledi.
     Aygül ayrıca, geçen yıl kentten toplam 115 bin ton narenciye ihraç edildiğini , döviz girdisini daha da artırmak istediklerini ifade etti.
     Konuşmanın ardından Japonya'ya gönderilecek greyfurtların bulunduğu konteynerler tırlara yüklenerek, yola çıktı. İhracat kapsamında Japonya'ya gönderilen bu yılın ilk ürünleri olduğu bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 308 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir