Active Academy 10. Uluslararası Finans Zirvesi -Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar: (1)…

  • Yazı boyutu
Active Academy 10. Uluslararası Finans Zirvesi
  -Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar: (1)…

Active Academy 10. Uluslararası Finans Zirvesi -Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar: (1) -"Son 10 yılda yaptığımız 560 bin konutun yaklaşık 60 bini kentsel dönüşüm kapsamında yapıldı" -"İstanbul'daki büyük müteahhitler de kentsel tasarım yapıyor. Oralar yeni, zemin etüdü bakımından sağlam bir site yapılıyor. Bu da bir açıdan kentsel dönüşümdür. Hatta şehirde yapılan marka yapılar, prestij yapılar da birer kentsel dönüşümdür"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, son 10 yılda yaptıkları 560 bin konutun yaklaşık 60 bininin kentsel dönüşüm kapsamında yapıldığını söyledi.
     Active Academy tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Finans Zirvesi'nde onur konuşmacısı olarak konuşan Bayraktar, 2003'ten bu yana Türkiye'de 5 milyona yakın konutun üretildiğini dile getirdi.
     Özel sektörün de 4,5 milyon konut ürettiği bilgisini veren Bayraktar, kamunun yaptığı 560 bin konutun yaklaşık 60 bininin kentsel dönüşüm kapsamında yapıldığını kaydetti.
     Türkiye'de yapı sektörünün, mühendislik sektörünün, inşaat sektörünün ve inşaatlarda çalışan elemanların çok ciddi şekilde tecrübe kazandığını vurgulayan Bayraktar, kendilerinin de devlet olarak işi yapa yapa, damdan düşe düşe bir şekilde tecrübe kazandıklarını, bunun da sektöre ciddi bir derinlik kazandırdığını ifade etti.
     Bunun yansımalarının görüldüğüne dikkati çeken Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti:
     "Şu anda Türk müteahhitleri dünyanın her yerinde iş alabilmekte, iş yapabilmekte. Sayısal olarak ve iş kapasitesi olarak şu anda en üst seviyelerdeyiz dünyada. Geldiğimiz nokta itibariyle istediğimiz, Türk müteahhitlerinin dünyada oyun kurucu olmasıdır. Hem projeyi konsepti yapabilsin, hem de idari teknik şartnameleri yapabilsin. Yani oyun kurucu olsun ki daha çok kaynak elde edelim, ülkemize daha çok döviz gelsin ve orada iş yapan sektörümüz daha ciddi şekilde para kazanabilsin. İşin özünden, kaymağından, anasından para kazanabilsin. Yine orada iş yaparken bizim ürettiğimiz malzemeler daha çok satılsın. Bu arada bizim yurdumuzdaki inşaat sektörüne de kalite gelsin."
    
     -"Tüm dünyanın Türkiye'yi gıpta ile izlediği çok açık bir şekilde ortada"-
    
     Bakan Bayraktar, 1929'daki büyük krizin sebebinin gayrimenkul olduğunu ve bu sektörden çıkmak için yine inşaat sektörünün kullanıldığını ve mortgage sisteminin bu dönemden sonra geliştirildiğini belirterek, "2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa merkezli krizin de aynı şekilde dünyayı sarstığını, bu krizden çıkmak için de inşaat sektörünün kullanıldığını bilmekteyiz" dedi.
     Son krizde konut fiyatları sigorta edilirken, konutlara kredi verilirken bunların fiyatlarının ekspertizler tarafından şişirildiğini aktaran Bayraktar, böylece kredi alanların daha fazla kredi aldığını, borçlarını ödemediğini ve kredi veren kuruluşların bunu döndüremediğini dile getirdi.
     Hem arzda olan fazlalık sebebiyle, hem de fiyatlarda olan şişme sebebiyle böyle bir kriz olduğunu anlatan Bayraktar, bu krizin Türkiye'yi teğet geçtiğini ifade etti.
     Bunda inşaat sektörünün katkısı olduğunu, Türk müteahhitlerinin temkinli olmasının katkısının olduğunun altını çizen Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti:
     "Hükümetimizin ve TOKİ'nin yaptığı konutların çok ciddi katkısı var. Hem özel sektörün yaptığı konutlarda, hem de devletin yaptığı konutlarda başta vatandaşın katılımını sağladık. Burada ürünleri kendi gerçek değerini bularak piyasaya sunuyoruz. Bu bakımdan bu krizleri teğet geçecek şekilde atlattık. Şu anda Arap Baharı ve Avrupa'nın içinde bulunduğu buhrandan çıkamaması sebebiyle, İngiltere toparlanabilmiş değil, Almanya çok ciddi sıkıntı içerisinde, Portekiz, İtalya ve İspanya'da yine sıkıntılar var. Bu diğer sosyalist bloktan geçen Romanya ve Polonya'da da bir durağanlık oluşturdu. Bizim iktidarımız döneminde son 10 yılda Türkiye ortalama yüzde 5,5 büyüdü. 10 yıl geriye gittiğimiz zaman ortalama yüzde 3 civarında büyüdüğümüzü görüyoruz. Bu süre içerisinde istikrarın çok önemli olduğunu görüyoruz. Tabi ki eksiklerimiz var, her şeyi dört dörtlük yaptık demiyoruz. Ama Türkiye'nin dünyaya verdiği büyük fotoğrafa baktığımız zaman tüm dünyanın Türkiye'yi gıpta ile izlediği çok açık bir şekilde ortada. Biz bazı şeyleri elle tutup, görebiliyoruz."
    
     -"Türkiye genel olarak iyi ve istikrarlı bir yolda"-
    
     Türkiye'nin genel olarak iyi ve istikrarlı bir yolda olduğunu vurgulayan Bayraktar, bu yolda hem cari açığı azaltmak, hem de ihracatı artırmak bakımından Türkiye ekonomisinin düzgün bir yolda olduğunu kaydetti.
     İnşaat sektörü olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, konut üreticileriyle hareket eden bir bakanlık olarak Türkiye'de kentsel dönüşüm seferberliğini başlatmak istediklerini vurgulayan Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti:
     "6306 sayılı yasa 31 Mayıs itibariyle Resmi Gazete'de yayımlandı. Bunun ikincil mevzuatlarını da büyük ölçüde bitirdik. Bu iş de speküle edilmek isteniyor. Zaten kentsel dönüşüm kapsamında gerek 73. madde müracaatı olarak, gerekse kentsel dönüşüm olarak şu anda Türkiye'de kentsel dönüşüm yapılıyor. Gaziantepte'ki Şahinbey Belediyesi bunu müthiş bir şekilde yürütüyor. İstanbul'daki Gaziosmanpaşa Belediyesi bu işi yürütüyor, Esenler yürütüyor, Ankara'daki Altındağ Belediyesi inanın müthiş başarı sağlıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi de böyle. Bir çok belediyemiz bu konuda başarılı. Vatandaş tarafından da bu iş benimsenmeye başlandı. İstanbul'daki büyük müteahhitler de kentsel tasarım yapıyor. Oralar yeni, zemin etüdü bakımından sağlam bir site yapılıyor. Bu da bir açıdan kentsel dönüşümdür. Hatta şehirde yapılan marka yapılar, prestij yapılar da birer kentsel dönüşümdür. Ulaşım için yapılan tüneller, bunlar da kentsel dönüşümdür. Rekreaksiyon alanları, parklar, bunlar kentsel dönüşümdür. Bunları daha radikal biçimde, çok daha ciddi bir biçimde yürütmemiz lazım."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir