Active Academy 10. Uluslararası Finans Zirvesi -Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar:…

  • Yazı boyutu
Active Academy 10. Uluslararası Finans Zirvesi
  -Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar:…

Active Academy 10. Uluslararası Finans Zirvesi -Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar: -"Dünyada yaşayan 6 milyar civarında kişinin yüzde 91'i hala otomobil sahibi olmak istiyor" -"Türkiye'de otomobil alacaklarından her 10 kişinin sadece 2'si hangi otomobili, markayı alacağını biliyor. 8'i ise sadece otomobil almayı istiyor"

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, dünyada yaşayan 6 milyar civarında kişinin yüzde 91'inin hala otomobil sahibi olmak istediğini belirtti.
     Active Academy'nin düzenlediği 10. Uluslararası Finans Zirvesi Global Ekonomik Mimari konulu panelde konuşan Aybar, Türkiye'nin otomotiv sektörünün 2023 hedefinde yıllık 4 milyonluk üretimi, yıllık 3 milyonluk ihracatı ve toplam 75 milyar doları bulacak bir ihracat rakamını vizyon olarak önlerine koyduklarını belirtti.
     2011 yılında yapılan küresel yöneticiler anketinde önümüzdeki 15 yıl içinde global dünyayı en etkileyecek hususun teknolojik değişimler olacağını anımsatan Aybar, şöyle konuştu:
     "Teknolojik değişimlerin nereye gittiğini iyi anlamamız gerekiyor. Özellikle otomotiv sektörü için önemli trendler var. Bunların içerisinde dijital platformların ve sosyal medyanın yaygınlaşması, paylaşım sitelerinin etkisini artırması, iletişimin çeşitlendirilmesi ve multimedya organlarının çok daha fazla kullanılması bizim geleceğimizin nereye gittiğini gösteren sinyaller olacak.
     London School of Economics'in araştırmasına göre dünyada yaşayan 6 milyar civarında kişinin yüzde 91'i hala otomobil sahibi olmak istiyor. Ama bu nüfusun yüzde 49'u akıllı bir cep telefonu peşinde, yüzde 30-35'i de hızlı bir internet erişimi istiyor. Türkiye'de ise 65 milyon cep telefonu var ve 40 milyon civarında internet kullanımımız var. Rakamlar oldukça iyi. Bazı birincilikleri de almaya başladık. Mesela internette online zaman harcamada dünyada beşinci ve Avrupa'da birinciyiz. Facebook'ta dördüncülüğü bulduk ve Twitter'da da buna doğru gidiyoruz."
     Aybar, Türkiye'de otomobil alacaklarından her 10 kişinin sadece 2'sinin hangi otomobili ve markayı alacağını bildiğini dile getirerek, 8'inin ise sadece otomobil almayı istediğini kaydetti.
     Otomotiv firmaları olarak kendilerinin bu 8 kişi üzerinde markalarını algılatma mecburiyeti olduğuna işaret eden Aybar, "Bu insanların tamamı otomobilleri internette mukayese ediyor. Bunların yüzde 70'i internetten mukayese sonrasında araçlarını satın alıyor. Bunlar bizim için son derece önemli göstergeler. Artık bundan sonra pazarlamayı internet ortamında yapmamız gerekecek" dedi."
    
     -Otomobillerde trendler değişiyor-
    
     Aybar, otomobil sektöründe en çok müşteriyi etkileyecek temel unsurları da şöyle sıraladı:
     "Araçlarda kullanılan elektrik ve elektronik aksam. Hafif malzemeler, daha çevreci, küçültülmüş ve güçlü motorlar daha çok tercih edilecektir. Bilişim teknolojilerindeki değişmeler tercihleri etkileyecektir. Ar-Ge desteklerinin nereye gideceği de önemli hale geliyor. Biz otomobilciler olarak dört unsura dikkat edeceğiz. Daha çevreci ve daha hafif araçlar üreteceğiz.
     Yakıt pili sitemleri, elektrikler çalışan araçlar ve bunların alternatifi araçlar üretmeliyiz. Kullanımdaki sarfiyat 4-3-2 litre olacak motorlar üretmeliyiz. Araçlarda insanlar her ana online kalmak istediğinden dolayı multimedia sistemlerinin gelişmiş olması gerekiyor."
    
    
    

Bu haberi 121 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir