Açıklanan makroekonomik veriler borsayı rekora taşıdı

  • Yazı boyutu
Açıklanan makroekonomik veriler borsayı rekora taşıdı

Açıklanan makroekonomik veriler borsayı rekora taşıdı

Dış ticaret açığının beklentilerin altında kalmasının ardından dün açıklanan enflasyon verilerinin beklentilerin oldukça altında gelmesi ile İMKB 100 endeksi 74.298 puanlık kapanışla tüm zamanların en yüksek kapanışı rekorunu kırdı.
     ABD'de "mali uçurum" konusunda Demokratlar ve Cumhuriyetçilerden anlaşma bekleyen piyasalar henüz bu konuda gelişme kaydedilememiş olması ve açıklanan ISM (imalat sanayi endeksi) verisinin beklentilerin altında gelmesiyle satıcılı seyretti. Dow Jones endeksi günü yüzde 0,46 oranında değer kaybıyla 13.000 puanın altında kapatırken S&P 500 endeksi de yüzde 0,51 geriledi.
     Avrupa tarafında ise İspanya'nın bankaların yeniden sermayelendirilmesiyle ilgili 39,5 milyar avroluk yardım başvurusunda bulunduğu haberi ve açıklanan PMI verilerinin beklentiler dahilinde olmasıyla hisse senedi piyasalarında genel olarak yükseliş isteği hakimdi.
     Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 0,40 oranında yükselişle kapatırken Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,26 oranında değer kazandı. Başvurunun ardından düşüşe geçen İspanya'da IBEX 35 endeksi ise yüzde 0,57 oranında değer kaybetti.
     Bugüne gelindiğinde ise piyasaların ABD dolarının stabil kalmasının dolar bazlı "carry trade" oyununu canlı tuttuğunu belirten analistler, dolar borçlanarak daha riskli yatırım araçlarına yatırım yapan fonların bu ortamda noel rallisine başlayabildiklerini belirtiyor.
     Bununla birlikte bu yükselişlerin teknik olarak indikatörlerle ve ekonomik aktiviteye yönelik verilerle desteklenmediğini ifade eden analistler gelmesi muhtemel sert satışlar konusunda da yatırımcıları uyarıyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     12.00 Avro Bölgesi, ÜFE
     14.45 ABD, haftalık mağaza satışları
     15.55 ABD, REDBOOK haftalık perakende satışlar
     16.45 ABD, kasım ayı NY ISM iş aktivitesi endeksi
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir