Açıklanacak enflasyon verilerinin yön üzerinde etkili olması bekleniyor

  • Yazı boyutu
Açıklanacak enflasyon verilerinin yön üzerinde etkili olması bekleniyor

Açıklanacak enflasyon verilerinin yön üzerinde etkili olması bekleniyor

Geçtiğimiz hafta küresel hisse senedi piyasalarında genel olarak pozitif görünümün korunmaya çalışıldığı görüldü. ABD'de Sandy kasırgasının verdiği hasar nedeniyle 2 gün işleme kapalı olan piyasalar haftanın ikinci yarısında sert bir şekilde dalgalandı. Dow Jones endeksi perşembe günü yaklaşık yüzde 1 yükseldikten sonra haftanın son işlem gününde kazançlarının tümünü geri vererek haftayı hemen hemen önceki kapanış seviyesinden kapattı.
     Avrupa tarafında ise avronun değer kaybına rağmen genel olarak hisse senedi piyasaların pozitif görünümü koruduğu görüldü. Almanya'da DAX endeksi haftayı bir önceki kapanışa göre yüzde 1,8 oranında yükselirken, İspanya'da IBEX 35 endeksi yaklaşık yüzde 2,5 oranında değer kazandı.
     ABD'de son açıklanan makro ekonomik verilerin ardından dolar diğer para birimleri karşısında hızlı bir şekilde değer kazanırken emtia fiyatlarında da düşüşler görüldü.
     Yurt içinde ise haftanın son işlem gününde Rekabet Kurumu'nun bankalara yönelik incelemesiyle ilgili çıkan haber ve açıklamalarla banka hisselerinde görülen sert düşüşlerle endeks kazançlarının çoğunu geri vermesine rağmen haftayı önceki kapanışa göre yüzde 1,01 oranında yükselişle kapattı.
     Analistler İMKB'de kar satışları için aranan bahanenin Fitch'in açıklamalarından önce Rekabet Kurumu'nda bulunduğunu belirtiyor. Rekabet Kurumu'nun konuyla ilgili kararının mart ayına kalabileceğini açıkladığını hatırlatan analistler geçtiğimiz haftanın son işlem gününde görülen satışların kar satışları olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydediyor.
     Bugüne gelindiğinde ise Asya borsalarında emtia fiyatlarındaki gerileme ve şirket karlarına yönelik olumsuz beklentilerle satıcılı bir seyir izlenirken avro/dolar paritesi de bir ara 1,2815 seviyesine kadar geriledikten sonra şu dakikalarda 1,2835 seviyelerinde dengelenme çabasında. Parite geçtiğimiz haftayı 1,2843 seviyesinden kapatmıştı. Yurt içinde açıklanacak enflasyon verilerinin başta tahvil-bono piyasası olmak üzere piyasalar üzerinde etkili olabileceğini belirten analistler, devam eden G20 zirvesinden gelebilecek haber ve açıklamaların da küresel piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, ekim ayı TÜFE
     10.00 Türkiye, ekim ayı ÜFE
     11.28 İngiltere, ekim ayı hizmet sektörü PMI
     11.30 Avro bölgesi, kasım ayı Sentix yatırımcı güven endeksi
     17.00 ABD, ekim ayı ISM imalat sanayi dışı endeks
    
    
    

Bu haberi 112 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir