Acar Patent Genel Koordinatörü Rüştü Gümüş: -"Türkiye pazarının büyüklüğünün farkına varan…

  • Yazı boyutu
Acar Patent Genel Koordinatörü Rüştü Gümüş:
     -"Türkiye pazarının büyüklüğünün farkına varan…

Acar Patent Genel Koordinatörü Rüştü Gümüş: -"Türkiye pazarının büyüklüğünün farkına varan yabancı markaların uluslararası tescil ile markalarını Türkiye'de koruma isteklerinin yerli markalara örnek teşkil etmesi gerekiyor" -2012 yılında en çok patent başvurusunu 2 bin 339 marka başvuru ile Almanya yaptı

Acar Patent Genel Koordinatörü Rüştü Gümüş, "Türkiye pazarının büyüklüğünün farkına varan yabancı markaların, uluslararası tescil ile markalarını Türkiye'de koruma isteklerinin yerli markalara örnek teşkil etmesi gerekiyor" dedi.
     2012 yılında Avrupa'nın en çok marka başvurusu yapılan ülkesi olma unvanını kazanan Türkiye, yabancı markaların da ilgi odağı olmayı başardı.
     Acar Patent açıklamasına göre, 2012 yılında Türkiye'de 13 bin 851 yabancı marka başvurusu gerçekleşti. 2012 yılında başvuru işlemi gerçekleşen 13 bin 851 yabancı markadan, 4 bin 751'i münferit olarak Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) başvururken, 9 bin 100'ü ise Madrid Protokolü ile başvuruda bulunmuş gözüküyor.
     TPE'ye münferit olarak yapılan marka başvuruları ele alındığında, 2012 yılında marka başvurusu yapılan 4 bin 751 marka ile tarihin en yüksek rakamına ulaşıldığı gözleniyor. Türkiye'de markalarını koruma altına almak isteyen ülkelerin sayısı gün geçtikçe artarken, Almanya 2 bin 339 marka ile öncülük görevini üstlenmiş gözüküyor.
     ABD 2 bin 515, İsviçre 988, Fransa 970, İtalya 854, Çin 746, İngiltere 665, Japonya 488 ve Hollanda'dan ise 460 marka başvurusu yapıldı.
     Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Acar Patent Genel Koordinatörü Rüştü Gümüş, "Türkiye pazarının büyüklüğünün farkına varan yabancı markaların uluslararası tescil ile markalarını Türkiye'de koruma isteklerinin yerli markalara örnek teşkil etmesi gerekiyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir