Abdi İbrahim, Bosna Hersek'in en büyük ilaç firmasına lisans verecek

  • Yazı boyutu
Abdi İbrahim, Bosna Hersek'in en büyük ilaç firmasına lisans verecek

Abdi İbrahim, Bosna Hersek'in en büyük ilaç firmasına lisans verecek

Abdi İbrahim, tüm Balkan ülkeleri içerisinde en büyük 5 ilaç firması arasında yer alan Bosnalijek şirketi ile stratejik lisans anlaşması imzaladı.
     Abdi İbrahim'den yapılan açıklamaya göre, 30 Ocak 2013 tarihinde Bosna Hersek'in Saraybosna kentinde gerçekleşen basın toplantısında; gerçekleşen lisans anlaşması ile Abdi İbrahim'in İstanbul'daki üretim tesislerinde üretilen 4 farklı ürününün lisans haklarının Bosnalijek şirketine verileceği bilgisi paylaşıldı.
     Törende konuşan Bosnalijek Üst Yöneticisi (CEO) Nedzad Polic, "Kurulduğumuz 1951 yılından bu yana, büyümemizi sürdürdük. Bugün 180'i aşkın ürün portföyümüzle, ülkemiz ilaç sektörünün Pazar payı liderliğini de elimizde bulunduruyoruz. Bu bağlamda,Türk ilaç pazarının 2003 yılından bu yana lideri olan Abdi İbrahim ile böylesine önemli bir işbirliği gerçekleştirmiş olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz" ifadelerini kullandı.
     Abdi İbrahim CEO'su Candan Karabağlı ise; bu işbirliğinin yaratacağı sinerjiyle Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) pazarındaki etkinliklerini artırmayı hedeflediklerini belirterek; şunları kaydetti:
     "Abdi İbrahim farklı iş modelleri olan AB üyesi ülkeler dahil, 30'dan fazla ülkeye aktif olarak ihracat gerçekleştiriyor ve 6 ülkede bizzat varlık gösteriyor. Bu pazarların en büyüklerinden biri Kazakistan'daki son ortak girişimimiz olan Abdi İbrahim Global Pharm ortaklığımız. Bosna Hersek'in en büyük ilaç firması Bosnalijek ile gerçekleştirdiğimiz stratejik lisans anlaşması ise; Güney Doğu Avrupa bölgesinin yanı sıra Bosna Hersek'in Türkiye ile tarihi ve ekonomik bağlantısı her iki taraf için de büyüme açısından önemli avantaj sağlayacak."
     Bu işbirliği sonucunda Türkiye pazarında önemli başarılar elde ettikleri 4 farklı ürünün lisans haklarını Bosnalejik firmasına vererek, 2016 yılında dünyanın farklı coğrafyalarında bu iş kolundaki stratejik işbirliklerinden yaklaşık 40 milyon dolar ciro elde etmeyi hedeflediklerini bildiren Karabağlı, şöyle devam etti:
     "Hipertansiyon, Demans ve Kolekstrol tedavilerinde kullanılan 4 farklı ürünümüzün tüm Balkan ülkelerinde tıbbın hizmetine sunulacak olmasından dolayı büyük mutluluk duymaktayız.Bu ürünlerden kolestrol tedavisinde kullanılan ürünümüz Kanada'da, hipertansyon tedavisinde kullanılan iki ürünümüz ise Hollanda ve Belçika pazarlarında Abdi İbrahim markası ile yer almaktadır. Demans tedavisinde kullanılan ürünümüzün ise 11 Avrupa ülkesinde ruhsatlandırma çalışmaları devam etmektedir. Saraybosna'da imzalanan stratejik lisans sözleşmesi, bölgede görüşülmekte olan başka iş modelleri ve ürün çeşitliliği sayesinde bu ortaklığın gelecek yıllarda sürekli bir artış göstereceğine inanıyoruz."
     Yıllık getirisi 2 milyon dolar olan işbirliği neticesinde, Abdi İbrahim'in Bosnalijek firmasına lisans haklarını verdiği 4 ürünün lansmanı ise 2014 yılında gerçekleşecek.
    
    
    

Bu haberi 191 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir