ABD'ye yapılan su ürünleri ihracatı geliri yüzde 88 arttı

  • Yazı boyutu
ABD'ye yapılan su ürünleri ihracatı geliri yüzde 88 arttı

Dünyanın en büyük gıda ithalatçısı ülkeleri arasında yer alan ABD'yi 'hedef pazar' olarak belirleyen Su Ürünleri Tanıtım Grubu'nun çalışmaları sonrası bu ülkeye yapılan ihracat gelirinin yüzde 88 oranında arttığı bildirildi

Dünyanın en büyük gıda ithalatçısı ülkeleri arasında yer alan ABD'yi 'hedef pazar' olarak belirleyen Su Ürünleri Tanıtım Grubu'nun çalışmaları sonrası, bu ülkeye yapılan su ürünleri ihracatı gelirinde yüzde 88'lik artış yaşandığı bildirildi.
     Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, yaptığı yazılı açıklamada, Su Ürünleri Tanıtım Grubu'nun, Boston Su Ürünleri Fuarı'ndan sonra bu kez 24-25 Eylül tarihlerinde Miami'de düzenlenen 16. Amerika Gıda ve İçecek Fuarı'na katıldığını belirtti.
     Türkiye'nin Amerika Gıda ve İçecek Fuarı'na en yüksek katılımı gerçekleştiren ikinci ülke olduğunu kaydeden Kızıltan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
     "ABD 250 milyonu aşkın nüfusuyla dünyanın en büyük gıda ithalatçılarından biri. Amerikalılar deniz ürünlerini çok seviyor, özellikle hazır gıda tüketimi çok fazla. Türk su ürünleri sektörü açısından hedef pazar niteliği taşıyan ABD'de yılbaşında sektörel anlamda dünyanın ikinci önemli fuarı olan Boston Su Ürünleri Fuarı'na katılmıştık. Şimdi ise Miami'de gerçekleşen bu fuara katılarak başta Amerika'dan olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden gelen ziyaretçilere Türk su ürünlerini tanıttık, balıklarımızdan tattırdık. Bu fuarda yer alarak ABD'deki pazar payımızın artacağını umuyoruz.
     Türkiye'den ABD'ye 2011 yılının ilk 8 ayında 2 milyon 972 bin dolar karşılığında 409 bin 773 kilo su ürünleri ihracatı yapılırken, bu rakam 2012'nin aynı döneminde 563 bin 542 kilo olarak gerçekleşti. Yüzde 88'lik artışla birlikte ihracat geliri 5 milyon 585 bin dolar ihracat rakamına ulaştı."
     Kızıltan, başta levrek, çipura, orkinos gibi taze işlenmiş ve dondurulmuş ürünlerin ABD ve Kanada pazarı için önemli olduğunu sözlerine ekledi.
    
    
    


Bu haberi 366 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir