ABD ve Fransa merkezli 3 şirket Karadeniz'deki Bulgaristan karasularında doğal gaz arama…

  • Yazı boyutu
ABD ve Fransa merkezli 3 şirket Karadeniz'deki Bulgaristan 
  karasularında doğal gaz arama…

ABD ve Fransa merkezli 3 şirket Karadeniz'deki Bulgaristan karasularında doğal gaz arama talebinde bulundu

Bulgaristan Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Delyan Dobrev, iki Amerikan ve bir Fransız olmak üzere üç şirketin Bulgaristan'ın karasularında doğal gaz arama talebinde bulunduğunu açıkladı.
     Sofya'da düzenlenen petrol ve gaz araştırma ve üretim teknolojileri konulu bir foruma katılan Bakan Dobrev, Karadeniz'deki Bulgar karasularında araştırma yapmak isteyen petrol şirketlerinin ABD'li "Exxon Mobil" ve "Melrose" ile Fransız "Total" olduğunu bildirdi.
     Finansal tekliflerini 4 Temmuza kadar teslim etmeleri gereken firmaların talepleri Temmuz sonuna kadar değerlendirilerek, sonuçlandırılacak. Değerlendirmelerin olumlu sonuçlanması durumunda, firmalar Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanlığının onay alacak. Onayların tamamlanmasının ardından firmalarla Eylülde sözleşme imzalanması bekleniyor.
     Bakan Dobrev, ilk araştırma sondajlarını 2013 yılında yapılabileceklerini ifade ederek, sektörde çalışmak üzere başvuran firmaların sektörün en önde gelen temsilcilerin arasında olmalarından dolayı duyduğu memnuniyetini ifade etti.
     Dobrev, "Kendi kaynaklarımızdan doğal gaz temini ülkemizin enerji bağımsızlığını destekleyecek" dedi.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir