ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Sanchez, Türkiye'de -Sanchez, TOBB'un düzenlediği savunma ve…

  • Yazı boyutu
ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Sanchez, Türkiye'de 
  -Sanchez, TOBB'un düzenlediği savunma ve…

ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Sanchez, Türkiye'de -Sanchez, TOBB'un düzenlediği savunma ve havacılık sanayi konulu toplantıya katıldı

ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Francisco Sanchez, Türkiye ziyareti kapsamında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) düzenlediği savunma ve havacılık sanayi konulu toplantıya katıldı.
     Toplantının açılışında konuşan Sanchez, TOBB'un Türkiye ve ABD arasındaki işbirliğini artırmaya yönelik çabalarını takdirle karşıladıklarını söyledi.
     Beraberindeki heyet içinde savunma sanayi alanındaki en iyi ABD şirketlerinin temsilcileri olduğunu, bunların bazılarının ABD ordusunda görev yaptığını ve Türk ordusu ile ortak iş yaptıklarını belirten Sanchez, "Bu, bizim işbirliğimizi destekleyecek bir unsur" dedi.
     ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone de ABD Başkanı Barack Obama ve hükümetinin Türkiye-ABD ilişkilerine özel bir önem atfettiğini kaydetti.
     Ricciardone, ABD Ticaret Bakanlığı'nın da katkılarıyla Türk ve ABD'li işadamlarının bir araya gelmesini sağladıklarını anlatarak, Türkiye'deki yatırımcıların ABD'de, ABD'li önde gelen yatırımcıların da Türkiye'de iş yaptıklarını dile getirdi.
     ABD'li 18 şirketin temsilcilerinin heyette yer aldığını belirten Ricciardone, "Umuyorum ki halihazırda ilişkileri olan iş adamları ilişkilerini daha da geliştirirler, ilişkileri olmayanlar da beraber karlı işlere imza atarlar" diye konuştu.
     TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz da Türkiye'nin İtalya ve Çin arasındaki geniş coğrafyada en geniş sanayi kapasitesine sahip ülke konumunda olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin 200'den fazla ülkeye 140 milyar dolara ulaşan sınai mal sattığını dile getiren Yavuz, "Üstelik bu ihracatın yarıya yakınını dünyanın en rekabetçi piyasalarına yani Avrupa ve ABD'ye yapıyoruz" dedi.
     Yavuz, Türkiye'nin diğer sanayi alanlarında gösterdiği ihracat başarısını savunma sanayinde de göstermek istediklerini vurgulayarak, bu alanda önemli mesafeler katedildiğini ifade etti.
     Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacının yarısının yurt içinden karşılandığına dikkati çeken Yavuz, "Artık mühendislerimiz, kendi tasarımlarını, kendi üretimlerini yapıyorlar" diye konuştu.
     Konuşmaların ardından basına kapalı devam eden toplantıya Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar da katıldı.
     Bu arada, Faik Yavuz ABD'li Bakan Yardımcısına günün anısına çini vazo, Sanchez de Yavuz'a ABD Ticaret Müsteşarlığı baskılı kol düğmesi hediye etti.
    
    
    

Bu haberi 104 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir