ABD tarım dışı verisi beklentilerin altında -Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu: -"Oluşan tablo resesyon…

  • Yazı boyutu
ABD tarım dışı verisi beklentilerin altında
  -Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu:
  -"Oluşan tablo resesyon…

ABD tarım dışı verisi beklentilerin altında -Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu: -"Oluşan tablo resesyon olasılığının derinleştiğini ya da durgunluğun devam ettiğini ifade ediyor. Bu gelişme piyasalar için önce kötü sonra iyimser bir tablo oluşacaktır"

Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu, tarım dışı istihdam verisinin açıklanmasından sonra oluşan tablonun resesyon olasılığının derinleştiğini ya da durgunluğun devam ettiğini ifade ettiğini belirtti.
     ABD tarım dışı istihdam verilerinin AA muhabirine değerlendiren Uzunoğlu, ağustosta 130 bin beklenen tarım dışı istihdam artışının beklentilerin oldukça altında 96 bin geldini anımsatarak, bu durumun çok olumlu bir tablo olmadığını belirterek şöyle konuştu:
     "Oluşan tablo resesyon olasılığının derinleştiğini ya da durgunluğun devam ettiğini ifade ediyor. Piyasa bu durumu Avrupa'daki bozulmanın bir yansıması ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yeni tahvil alım programını açıklamasıyla iyileşmenin gerçekleşeceği şeklinde yorumlayacak. Bu gelişme piyasalar için önce kötü sonra iyimser bir tablo oluşacaktır.
     Yeni tahvil alım programı Avrupa'daki durgunluğun bir anlamda frenlenmesi ya da tekrar Avrupa'da istek alanlarının açılması ve Avrupa'nın büyüme beklentisini yükseltecek. Bu durum doğal olarak ABD'ye olumlu olarak yansıyacak."
     ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, tarım dışı istihdam ağustos ayında 96 bin kişi artarken 130 bin olan beklentinin altında kaldı. Temmuz ayında 163 bin artan tarım dışı istihdam ise 141 bin artışa revize edildi.
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir