ABD tarım dışı istihdam verileri... -Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte: -"Özel sektör…

  • Yazı boyutu
ABD tarım dışı istihdam verileri...
  -Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte:
  -"Özel sektör…

ABD tarım dışı istihdam verileri... -Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte: -"Özel sektör istihdamının beklentiler altında 104 bin olarak gerçekleşmesi ek parasal genişleme beklentilerini masada tutacaktır"

Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte, özel sektör istihdamının beklentiler altında 104 bin olarak gerçekleşmesinin ek parasal genişleme beklentilerini masada tutacağını belirtti.
     ABD eylül ayı tarım dışı istihdam verilerini değerlendiren Ökte, ABD eylül ayı tarım dışı istihdam 114 bin arttığını, beklentinin 110 bin-120 bin seviyesinde olduğunu belirterek, "Özel sektör istihdamının beklentiler altında 104 bin olarak gerçekleşmesi (beklenti: 125 bin-130 bin) ek parasal genişleme beklentilerini masada tutacaktır. Asıl önemli gelişme işsizlik oranının beklentilerin altında gerçekleşmesi yüzde 7,8 (beklenti yüzde 8,1 idi ve ekonomistlerin beklentileri yüzde 8-8,3 arasındaydı)" ifade etti.
     Düşen işsizlik oranının Obama kampanyasına Başkanlık yarışında ivme kazandıracağını öngören Ökte, verilerin açıklanmasından sonra hisse senetlerinde sabahtan beri görülen yukarı hareketliliğin devam ettiğini, Avro/Dolar paritesinin 1,3010-1,3020 seviyesinde yatay seyrini devam ettirdiğini kaydetti. Beklentiler dahilinde gerçekleşen tarım dışı istihdam rakamının global hisse senedi piyasaları için olumlu bir gelişme olduğuna dikkati çeken Ökte, şunları aktardı:
     "Emtia (özellikle altın) fiyatları için nötr karşılıyoruz. Eylül ayı ABD tarım dışı istihdam raporunun Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) politikasında bir değişikliğe yol açacağını beklemiyoruz. Emlak piyasasına dayalı tahvil alım programını (QE3) açıklayan Fed'in 6 Kasım seçimleri sonrası Amerikan hükümeti tahvil alım programı (QE4) açıklaması beklentisi bu veriden sonra devam edecektir. Bu veriden en kazançlı çıkan Obama'dır."
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir