ABD'nin Nevada Eyaleti'nden gelen heyet İZTO'yu ziyaret etti -İZTO Başkan Yardımcısı Kazançoğlu:…

  • Yazı boyutu
ABD'nin Nevada Eyaleti'nden gelen heyet İZTO'yu ziyaret etti
  -İZTO Başkan Yardımcısı Kazançoğlu:…

ABD'nin Nevada Eyaleti'nden gelen heyet İZTO'yu ziyaret etti -İZTO Başkan Yardımcısı Kazançoğlu: "ABD ile daha iyi bir tercihli ticaret anlaşması istiyoruz"

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, ABD ile daha iyi bir tercihli ticaret anlaşması istediklerini söyledi.
     ABD'nin Nevada Eyaleti Vali Yardımcısı Brian K. Krolieki başkanlığındaki heyet, İZTO'yu ziyaret etti.
     İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, son yıllarda ABD'nin İzmir'e olan ilgisinin arttığını söyledi.
     Türkiye'nin 2023 yılında ihracat hedefinin 500 milyar dolar olduğunu hatırlatan Kazançoğlu, bu hedef doğrultusunda en büyük pazarlardan birisinin de ABD olduğunu dile getirdi.
     ABD pazarında Türk iş adamlarına fırsat oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Akın Kazançoğlu, şöyle konuştu:
     "Ekonomik ve ticari stratejik işbirliğimizin güçlenmesi için öncelikle iki ülke arasındaki ticari sorunların çözülmesi, mevcut ticaretin arttırılması gereklidir. Türkiye'nin hali hazırda ABD ile bir serbest ticaret anlaşması bulunmamaktadır. Türk ihracatçılarının ABD pazarına girişinde kullanmakta olduğu tek sistem, ABD tarafınca belirlenen bazı ürünlerde, ABD'ye gümrüksüz ihracat imkanı sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi'dir. Ancak, söz konusu faydalanıcı ürün listesine, ülkemiz geleneksel ihraç ürünleri olan tekstil ve giyim eşyası, bazı ayakkabı ve çantalar, valizler ve diğer deriden yapılmış giyim ürünleri dahil değildir. Dileğimiz Türkiye'ye yönelik daha tatminkar bir tercihli ticaret anlaşmasının yapılmasıdır."
     İzmir'in büyük bir ticaret potansiyeli olduğunu ifade eden Kazançoğlu, kentin Türkiye'nin kalkınması yolunda lokomotif kentler arasında yer aldığını anlattı.
     ABD ile daha iyi bir tercihli ticaret anlaşması istediklerini svurgulayan Akın Kazançoğlu, "Oda olarak, ABD ile ülkemizin ve kentimizin ilişkilerini geliştirmek için üzerimize düşeni yapmaya hazırız" dedi.
     Nevada Vali Yardımcısı Brian K. Krolieki ise Nevada Eyaleti'nde yer alan Las Vegas'ı yılda 50 milyon kişinin ziyaret ettiğini söyledi.
     Las Vegas ve Nevada'nın eğlence, turizm, kongre turizminde çok ilerlemiş olduğunu belirterek, "Bu konularda işbirliği yapabiliriz. Bölgemiz ayrıca yenilenebilir enerji alanında da uzman. Deneyimlerimizi paylaşabiliriz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir