ABD'nin Indiana eyaleti Türk yatırımcıları bekliyor -TABA-AmCham Genel Başkanı Ekim Alptekin:…

  • Yazı boyutu
ABD'nin Indiana eyaleti Türk yatırımcıları bekliyor
  -TABA-AmCham Genel Başkanı Ekim Alptekin:…

ABD'nin Indiana eyaleti Türk yatırımcıları bekliyor -TABA-AmCham Genel Başkanı Ekim Alptekin: -"Indiana, ABD'deki 12. en iyi iş iklimine sahip eyalet. İşçilik, enerji ve vergiler açısından değerlendirildiğinde ABD çapında iş maliyetleri en düşük 4. eyalet konumunda"

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Indiana Eyaleti Ticaret Bakanı Victor Smith ve beraberindeki heyet, ABD'deki yatırım alanları ve teşviklerle ilgili bilgi paylaşmak üzere Türkiye ziyaretinde bulundu.
     Türk Amerikan İşadamları Derneği'nden (TABA-AmCham) yapılan açıklamaya göre, TABA-AmCham organizasyonuyla düzenlenen ve iki ülke arasındaki ticari ilişkileri daha da arttırmayı, Türk ve Amerikan firmaları arasında yeni iş ortaklıkları yaratmayı amaçlayan ziyarette Türk iş adamları ile görüşmeler gerçekleştiren heyet, Indiana Eyaletin'deki yatırım alanları ve teşviklerle ilgili bilgi aktardı.
     TABA-AmCham Genel Başkanı Ekim Alptekin, ihracat ve ithalat temelli Türkiye ve ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin karşılıklı yatırımlarla güçlenerek büyüyeceğini belirtti.
     Son yıllarda iki ülke arasındaki ziyaret trafiğinin hızlandığına, Amerikan iş dünyasının önemli isimlerinin birebir görüşmeler yapmak üzere Türkiye'ye geldiğin işaret eden Alptekin, mermer, deri ve kuyumculuk gibi geleneksel sektörlerin yanı sıra ileri teknoloji, savunma, havacılık gibi katma değeri yüksek alanlarda da yatırım yapıldığını bildirdi.
    
     -ABD çapında iş maliyetleri en düşük 4. eyalet-
    
     Her sektörden yatırıma teşvik sağlanan Indiana'nın ABD'deki 12. en iyi iş iklimine sahip eyalet olduğunu, işçilik, enerji ve vergiler açısından değerlendirildiğinde ABD çapında iş maliyetleri en düşük 4. eyalet konumunda bulunduğunu aktaran Alptekin, şunları kaydetti:
     "Satış ve kullanım vergi oranlarının düşük olduğu eyalette, envanter vergisi olmadığı gibi işveren prim katkısı maliyetleri de düşük. Indiana'da uygulanmakta olan Girişim Sermayesi Yatırım Vergisi Kredisi yeni kurulan ve büyümekte olan şirketlere çok önemli büyüme sermayesiyle destek oluyor. Indiana'nın uygulamaya koyduğu yeni bir teşvik desteği ile her büyüklükteki işletmelerin emlak vergileri azaltılıyor.
     Yeni teknoloji veya süreçlerle ilgili federal patentlerden elde edilen kısmi gelirle ilgili olarak da bir eyalet vergi muafiyeti getiriliyor. Kurumlar vergisi sadece şirketin Indiana sınırları içinde gerçekleştirdiği satışlardan alınıyor. Ar-Ge satış vergisi kredisi ile şirketlere, araştırma ve geliştirme teçhizatı satın alırken ödedikleri eyalet satış vergisine eşit miktarda muafiyet getiriliyor."
     Bu arada, ABD Indiana Eyaleti Ticaret Bakanı Victor Smith başkanlığında Türkiye'ye gelen isimler arasında Indiana Eyaleti Ekonomik Kalkınma Kurumu Kıdemli Uluslararası Projeler Müdürü Salena Lee, Keystone Construction Üst Yöneticisi (CEO) Ersal Özdemir, Indiana Eyaleti Ekonomik Kalkınma Kurumu Kıdemli Direktörü Chad Pittman, Indiana Eyaleti Ekonomik Kalkınma Kurumu Uluslararası İlişkiler Direktörü Kent Anderson, Indiana Eyaleti Ekonomik Kalkınma Kurumu Tanıtım Direktörü Kelly Nicholl ve Chicago Ticaret Müşaviri Sevtap Akgüloğlu da yer aldı.
    
    
    

Bu haberi 170 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir