ABD Merkez Bankası'nın kararları -ABD ekonomisini canlandırmak için ayda 40 milyar dolarlık…

  • Yazı boyutu
ABD Merkez Bankası'nın kararları
  -ABD ekonomisini canlandırmak için ayda 40 milyar
  dolarlık…

ABD Merkez Bankası'nın kararları -ABD ekonomisini canlandırmak için ayda 40 milyar dolarlık tahvil alımı yapma kararı alınan açıklamada, küresel finansal piyasalardaki gerilimin ekonomik görünümde önemli derecede aşağı yönlü riskler oluşturmaya devam ettiği de belirtildi -Açıklamada, orta vadede enflasyonun yüzde 2'lik hedefte veya aşağına seyretmesini öngördüğü bildirildi

ABD ekonomisini canlandırmak için ayda 40 milyar dolarlık tahvil alımı yapma kararı alan ABD Merkez Bankası (FED), küresel finansal piyasalardaki gerilimin ekonomik görünümde önemli derecede aşağı yönlü riskler oluşturmaya devam ettiğini bildirdi.
     Federal Açık Piyasa Komitesi'nin iki gün süren toplantısının ardından açıklama yapıldı. Açıklama, 1'e karşı 11 oyla kabul edildi.
     FED, beklenildiği gibi yeni tur niceliksel gevşemeye gitme kararını (QE3) aldı.
     Buna göre, FED, daha güçlü ekonomik canlanmayı desteklemek için aylık 40 milyar dolar düzeyinde tutsat (mortgage) tabanlı tahviller alma kararı aldı.
     Açıklamada, bu alımlar için ise herhangi bir son tarih ortaya koyulmadı. Komite, gelecek aylarda ekonomi ve finansal gelişmelerle ilgili gelen bilgileri yakından takip edeceğini belirterek, işgücü piyasasının görünümü önemli derecede ilerleme göstermediği takdirde, bu alanda gelişme olana kadar, tahvil alımlarına devam edeceği ve diğer politika araçlarını uygulayacağını kaydetti.
     FED, ayrıca rekor düzeyde düşük faiz politikasının süresini de 2015 ortasına kadar uzattı.
     Açıklamada, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin ağustos ayındaki toplantısından bu yana elde edilen verilerin, ekonomik aktivitelerin son aylarda ılımlı bir düzeyde genişlemeye devam ettiğini gösterdiği belirtildi.
     İstihdamda büyümenin yavaş seyrettiği, işsizlik oranının yüksek düzeyde kalmayı sürdürdüğü kaydedilen açıklamada, bunun yanında hanehalkı harcamasının gelişmeye devam ettiği ama iş yatırımlarındaki büyümenin ise yavaşlama gösterdiği bildirildi.
     Bazı anahtar emtiaların fiyatlarının son zamanlarda artmasına rağmen enflasyonun düşük kaldığı belirtilen açıklamada, uzun dönemli ensflasyon beklentilerinin sabit kalmaya devam ettiği değerlendirildi.
    
     -Küresel piyasalardaki gerilim, aşağı yönlü riskler oluşturmaya devam ediyor-
    
     Daha fazla istihdam ve fiyat istikrarını teşvik etme arayışında olan komitenin, ekonomik büyümenin, daha fazla politika desteklemesi olmaksızın, işgücü piyasası koşullarında sürdürülebilir gelişme yaratmak için yeteri kadar güçlü olamayabileceği yönünde kaygılarının bulunduğu kaydedildi.
     Bunun yanında, küresel finansal piyasalardaki gerilimin ekonomik görünümde önemli derecede aşağı yönlü riskler oluşturmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, komitenin ayrıca orta vadede enflasyonun yüzde 2'lik hedefte veya aşağısında seyretmesini öngördüğü ifade edildi.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir