ABD İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano: -"Bölgedeki ülkelere kıyasla baktığımızda Türkiye'de çok…

  • Yazı boyutu
ABD İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano:
  -"Bölgedeki ülkelere kıyasla baktığımızda Türkiye'de çok…

ABD İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano: -"Bölgedeki ülkelere kıyasla baktığımızda Türkiye'de çok başarılı bir performans görüyoruz. Obama yönetiminin Türkiye ile ikili ilişkilerinin taahhüdünü yenilemek için buradayım" -"Güvenlik ve ticaret birbirini güçlendiriyor. Etkili güvenlik, ticareti arttırır. Küresel ekonomiye de destek olur"

ABD İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano, bölgedeki ülkelere kıyasla baktıklarında Türkiye'nin çok başarılı bir performans gösterdiğini ve Obama yönetiminin Türkiye ile ikili ilişkilerinin taahhüdünü yenilemek için Türkiye'de olduğunu söyledi.
     TOBB ve DEİK organizasyonunda Türk iş adamlarıyla bir araya gelen Napolitano, güvenlik önlemlerinin artmasının ticareti de bir anlamda engellediğini ifade ederek, "Serbest ticareti de arttırdığınızda güvenlik önlemini aşağı çekmiş oluyorsunuz. Bu iki unsuru bir arada yürütemiyorsunuz" dedi.
     Türkiye'de bulunma nedenine ilişkin olarak ise Napolitano, şunları söyledi:
     "Geliş sebebim burada neler olduğunu kendi gözlerimle görebilmek. İnanılmaz bir performans gösteriyorsunuz. Özellikle ekonomi alanında... Bölgedeki ülkelere kıyasla baktığımızda çok başarılı bir performans görüyoruz. Obama yönetiminin Türkiye ile ikili ilişkilerinin taahhüdünü yenilemek için buradayım. İki ülke birlikte çalışmalı, işbirliği içinde olmalı. Ortak hedeflerimiz doğrultusunda yürümek ve ticareti arttırmak için sınırları korumamız ve terörle mücadele etmemiz gerekiyor. İşte bunu nasıl başaracağımız önümüzdeki zorluklardan birisi. İki ülke arasındaki ilişkiler tarihinde güçlü bir tarih var. Ortaklığın farkındayız. Türkiye ile ortaklık son derece önemli.
     İki ülke arasındaki ticaretin çok hızlı büyüdüğüne dikkati çeken Napolitano, "2011'de ticari hacim iki ülke arasında yüzde 34 oranında büyüdü. 20 milyar dolar seviyesine geldi. ABD'nin ihracatı da yüzde 38 oranında arttı. Böylece Türkiye'yi de ABD'nin ilk 25'te yer alan ihracat ülkesi arasına getirdik. Türkiye'nin daha çok görünürlük kazanması, bölgesel ve uluslararası güç haline gelmeye devam etmesi gerekiyor. G20 içinde de aktif rol oynuyor. Dünya ekonomisinde Cumhuriyetin 100. yılında ilk 10 ekonomi arasına girmenizi destekliyoruz" diye konuştu.
    
     -"Türk vatandaşlarının ABD'ye vize almasını kolaylaştırdık"-
    
     Kültürel ve eğitim değişim programlarıyla da ilişkilerin geliştiğine vurgu yapan Napolitano, "Birleşik hava yollarının THY yoluyla ABD şehirlerine direk uçuşları var. Obama'nın seyahat ve turizm alanında verdiği direktifle Türk vatandaşlarının ABD'ye vize almasını kolaylaştırdık. Yüz binden fazla Türk ABD'den geçen yıl vize aldı. Yeni fırsatlara bakmak lazım. Fırsatlara bakarken ortak bir şekilde tehditlere de bakmalıyız. Türkiye ile eşgüdüm içinde fırsatlara bakıyoruz. Bu bölgenin sıkıntılarını biliyoruz. Bu bizim işbirliğimizi seyahat ortamını daha güvenli hale getirmeyi daha önemli kılıyor" şeklinde konuştu.
     İç güvenlik bakanlığı hakkında da bilgi veren Napolitano, şunları anlattı:
     "Bakanlığımız 11 Eylül saldırılarından sonra kuruldu. Amacımız ABD'yi teröre karşı korumaktı. Bu misyon 10 yılda daha da büyüdü. Beş altı alana ayırabiliriz. Terörle mücadele, ABD sınırlarını güvenli hale getirmek, göç yasaları, sivilleri korumak, afetlerde güçlü ve yeterli yanıt verebilmek, bunların hepsinin uluslararası yönü var. İç güvenlik diyoruz ve dünyada 75 fazla ülkede çalışanımız var. Geçen ay bu ülkelerin sayısı arttı. Bu bağlamda Ankara'ya atadığımız güvenlik ataşesiyle daha sık görüşeceksiniz. Uluslararası ortaklarla çalışıyoruz. Kara para aklama, insan kaçakçılığını önleme, fikri mülkiyet hakları alanında ortaklarımızla çalışıyoruz. ABD'ye gelen uçuşların uluslararası standartlara uymasını sağlıyoruz."
     Daha fazla risk yaklaşımı benimsemeye başladıklarını anlatan Napolitano, "Risk bazlı bakmanın bazı avantajları var. Zamanınızı ve enerjinizi bu konulara harcayabilirsiniz. Çünkü bir kişinin, belli bir yükün tehdit olmadığını algıladığınızda kişi ya da kargo yükü daha çabuk geçiriyorsunuz. Zamanı etkin bir şekilde kullanıyorsunuz. Amacımız meşru ticareti daha etkin verimli hale getirebilmek. Türkiye'ye gelince bu konu daha fazla önem kazanıyor. Bana sorarsanız Türkiye'nin küresel ekonomide rolü artmaya devam ederken ve İstanbul önemli bir ticaret ve turizm merkezi olurken, ekonomiler de bundan fayda sağlayacak" görüşünü paylaştı.
    
     -"Güvenlik ve ticaret birbirini güçlendiriyor"
    
     Yolcu bilgi paylaşımının terörle mücadelede önemli olduğunu anlatan Napolitano, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bu bilgi yolcuların belirlenmesinde daha havaalanına ayak basmadan bu riski değerlendirmiş oluyorsunuz. Bu, iki ülke arasındaki ekonomiyi işbirliğini artırır. Bunlar Türkiye ile Amerika arasında işbirliğini geliştireceğimiz alanlar. Bir kargo limandan ayrılmadan önce içinde ne olduğunun taranması ve risk bilgisinin paylaşılması özellikle odaklanmamız gereken alanlar diye düşünüyorum. Başkan Obama ve ben şunu düşünüyoruz: 'Güvenlik ve ticaret birbirini güçlendiriyor. Etkili güvenlik, ticareti arttırır. Küresel ekonomiye de destek olur.' Biz buna inanıyoruz çünkü gerçekleştiğini daha önce gördük. İç güvenlik ve ekonomik güvenlik bir arada yürüyen şeyler."
     Napolitano, "Sınırların güvenli hale getirilmesinde ve ekonomik büyümenin desteklenmesinde Türkiye'nin ABD global giriş programına girişini destekliyor musunuz-" şeklindeki soruya Napolitano, "Global küresel giriş hava yolcuları için tasarlanmış bir program ve bu alanda atılması gereken adımlardan ilki. Türkiye'nin PNR - API dediğimiz anlaşmaları ABD ile imzalaması bunun parlamento tarafından onaylanması gerekiyor. Süreç tamamlandığında bunun için zemin hazırlanmış olacak" dedi.
    
     -"Ziyaret Obama hükümetinin ortaklığa ne kadar değer verdiğinin bir göstergesidir"
    
     DEİK Türk Amerikan İş Konseyi Başkanı Haluk Dinçer ise Bakanın Türkiye ziyaretinin önemine işaret ederek, "Güvenli sınırlar çok önemli. Özellikle jeopolitik ve güvenli alanlarda gelişmelere baktığımızda ortak değerler var aramızda. Özgürlüğün refah olmadan yeşermesi mümkün değildir ve refah bir nüfus da özgürlük olmadan yeşeremez. Dolayısıyla bu iki unsurun birleşmesi gerekmektedir, mode dünyada barışın tesisi için... Daha yakın işbirliği küresel işbirliği açısından son derece önemlidir. Bakanın ziyaretinin Obama hükümetinin ortaklığa ne kadar değer verdiğinin bir göstergesidir" dedi.
     TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete ise şunları söyledi:
     "TOBB olarak bölgesel ticaretin artırılması, sınır geçişlerinin hızlı, kolay ve güvenilir hale getirilmesi için önemli bir proje başlattık. Komşularımızla olan sınır kapılarımızın modernizasyonu yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirmeyi üstlendik. Bu amaçla gümrük ve ticaret işletmeleri şirketini kurduk. Bugünlerde Türkiye'de artan terörizm faaliyetlerinden dolayı son derece üzgünüz. Ekonominin en büyük düşmanı siyasi istikrarsızlıktır. Terörizm konusunda Türkiye'nin yaşadıklarına dair gösterdiğiniz hassasiyet için konuk Bakana özellikle teşekkür ediyorum. Bu sorunu en kısa zamanda aşacağımızı ümit ediyorum."
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir