ABD ekonomisi -FED Başkanı Bernanke, tahvil alımına, daha düşük işsizlik oranı ve daha güçlü…

  • Yazı boyutu
ABD ekonomisi
  -FED Başkanı Bernanke, tahvil alımına, daha düşük işsizlik oranı ve 
  daha güçlü…

ABD ekonomisi -FED Başkanı Bernanke, tahvil alımına, daha düşük işsizlik oranı ve daha güçlü büyümeye ulaşılana kadar devam edeceklerini açıkladı -Bernanke: "İstihdam durumu ciddi kaygı yaratmaya devam ediyor"

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, açıkladıkları üçüncü tur tahvil alım programıyla hedeflerinin, ülkedeki ekonomik toparlanmayı canlandırmak olduğunu ve tahvil alımına, daha fazla istihdam, daha düşük işsizlik oranı ve daha güçlü bir büyüme gözlenene kadar devam edeceklerini söyledi.
     Bernanke, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin iki günlük toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki istihdam durumunun ciddi kaygı yaratmaya devam ettiğini belirterek, "Ekonomi ılımlı bir toparlanma yolunda görünse de işsizlik oranlarının azaltılmasında önemli çapta ilerleme kaydetmek için yeteri kadar hızlı büyümüyor" dedi.
     Zayıf istihdam piyasasının her bir Amerikalıyı kaygılandırması gerektiğini, bu durumun insanları geçim zorluğuna ittiğini ve kişisel yeteneklerin israfına yol açtığını vurgulayan Bernanke, "İşgücü piyasasında sürdürülebilir bir ilerleme için çalışıyoruz" ifadesini kullandı.
     Bernanke, bununla birlikte, FED'in tek başına alacağı kararların istihdam piyasasını düzeltmeye yetmeyeceği uyarısında da bulundu.
     FED Başkanı Ben Bernanke, "Şu hususu açıkça ifade etmek isterim; bu sorunu azaltmada anlamlı ve önemli katkılar sağlayabileceğimizi düşünsem de bunu biz kendi başımıza çözemeyiz. Biz üzerimize düşeni yapacağız, ama işsizlik sorununu tek başına çözebilecek kadar güçlü araçlara sahip değiliz" diyerek, politika yapıcıların da kendi üzerlerine düşenleri yapmasını arzuladıklarını dile getirdi.
     Amerikan ekonomisinin, toparlanmanın güçlenmesinden sonra bile FED'in müdahalesine ihtiyaç duyacağını düşündüğünü ifade eden Bernanke, attıkları adımların ABD'de yaklaşan seçimlere olası etkisini hesaba alıp almadıkları yönündeki bir soruyu, "Biz kararlarımızı tamamen ekonominin durumuna göre alırız. Bu tür faktörleri hesaba katmayız" diye yanıtladı.
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir