ABD'den İngiliz ilaç şirketine ceza -GlaxoSmithKline: "Şirketin ABD Federal Hükümetiyle 3 milyar…

  • Yazı boyutu
ABD'den İngiliz ilaç şirketine ceza 
  -GlaxoSmithKline: "Şirketin ABD Federal Hükümetiyle 3 milyar…

ABD'den İngiliz ilaç şirketine ceza -GlaxoSmithKline: "Şirketin ABD Federal Hükümetiyle 3 milyar dolar ödeyerek anlaşma yapması şirketin bütün suçlamaları kabul ettiği anlamı taşımamaktadır"

İngiliz GlaxoSmithKline (GSK) şirketinden yapılan açıklamada, şirketin ilaçlarının ABD'de pazarlanması ve satışı konusunda yürütülen soruşturmanın sonlandırılması için ABD Federal hükümetiyle varılan anlaşma uyarınca şirketin 3 milyar dolar ödeme yapacak olmasının şirkete yönelik bütün suçlamaların kabul edildiği anlamına gelmediği bildirildi.
     Şirket ürünü ilaçların ABD'de pazarlanması ve satışı konusunda 2004 yılından beri yürütülen soruşturmanın sonuçlandırılmasının GSK şirketince memnuniyetle karşılandığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
     "Soruşturma konusu olan uygulamaların önemli bir kısmı 10 yıl öncesi veya daha önceki dönemlerde meydana gelmiştir. Ayrıca yürütülen soruşturmanın kapsadığı faaliyetlerin hastalara zarar verdiği yönünde herhangi bir suçlama yapılmamıştır. Varılan anlaşma GSK'nın kendisine yöneltilen bütün suçlamaları kabul ettiği anlamına gelmemektedir. Son yıllarda şirket politikalarında yapılan değişikliklerle, bu alandaki uygulamaların sıkı bir kontrol ve denetim altında, paydaşların beklentilerine uygun bir şekilde yürütülmesi sağlanmıştır."
     ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, hakkında dava açılan İngiliz GlaxoSmithKline adlı ilaç şirketinin uzlaşmaya giderek, milyonlarca kişinin kullandığı 10 ilacın tanıtımında yaptığı usulsüzlükler ve hukuk ihlalleri nedeniyle 3 milyar dolar ceza ödemeyi kabul ettiği bildirilmişti.
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir