ABD'de tarım dışı istihdam verileri beklentilerin altında... -Oyak Yatırım Araştırma Müdür…

  • Yazı boyutu
ABD'de tarım dışı istihdam verileri beklentilerin altında... 
  -Oyak Yatırım Araştırma Müdür…

ABD'de tarım dışı istihdam verileri beklentilerin altında... -Oyak Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Alper Erginol: "Fed muhtemelen seçim öncesinde hiç bir şey yapmayacaktır"

ABD'de bugün açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin zayıf geldiğini söyleyen Oyak Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Alper Erginol, Fed Başkanı Ben Bernanke'nin bu veri sonrası parasal genişlemeye gidebileceğini söyleyerek seçim öncesinde hiç bir şey yapmayabileceğini belirtti.
     Dün Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alım programını piyasaların pozitif karşıladığını hatırlatan Erginol, faiz indirimi yapılmamasının da olumlu bir gösterge olduğunu ifade etti. İspanya ve İtalya gibi sorunlu ülkelerin borçlanma maliyetlerinin düştüğünü kaydeden Erginol, şöyle konuştu:
     "Fed açıklanan tarım dışı istihdam verisi sonrasında biraz daha rahatladı. Yine Bernanke Jackson Hole'de olduğu gibi her an parasal genişlemeye gidebileceğini söyleyecektir ama muhtemelen hiçbir şey yapmayacaktır. Avrupa Merkez Bankası'ndan dolayı Bernanke'nin eli rahatladı. 6 Kasım'daki Amerika başkanlık seçimleri öncesi fazla müdahalede bulunmayacaktır."
     Erginol, kısa vadede havanın Avrupa borsaları için pozitif olduğunu, bununla birlikte 12 Eylül'ün önemli bir dönemeç olduğunu söyledi. Almanya Anayasa mahkemesi'nin Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) için görüş bildireceğini belirten Erginol, piyasaların bu konuda bir sorun beklemediğini ancak beklentilerin aksi bir karar çıkması durumunda ciddi bir şok yaşanacağını, sert satışların gelebileceğini ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir