ABD'de "mali uçurum" zirvesi -Başkan Obama uzlaşma için Kongre liderleriyle görüştü -Taraflar…

  • Yazı boyutu
ABD'de "mali uçurum" zirvesi
  -Başkan Obama uzlaşma için Kongre liderleriyle görüştü 
  -Taraflar…

ABD'de "mali uçurum" zirvesi -Başkan Obama uzlaşma için Kongre liderleriyle görüştü -Taraflar toplantıdan umutlu ayrıldı

"Mali uçurum"u konuşmak için seçimlerden sonra ilk kez bir araya gelen ABD Başkanı Barack Obama ve ABD Kongresi liderleri, görüşmeden umutlu ayrıldı.
     ABD, yıl sonuna kadar Obama yönetimi ile Kongre arasında uzlaşıya varılamazsa, 1 Ocak 2013 itibariyle "mali uçurum"a sürüklenme tehdidiyle karşı karşıya. Mali uçurumu önlemek için, Obama ve Kongre'nin uzlaşıya vararak, büyük çaplı harcama kesintileri ve vergi artışlarının yıl sonunda devreye girmesini önlemesi gerekiyor.
     Bu nedenle de Obama'nın ikinci döneminin ilk ve en önemli konusu bu oldu. İlk konuşmasını "mali uçurum" üzerine yapan Obama, "Kongre ile uzlaşıya hazır olduğu" mesajı doğrultusunda bugün Kongre'nin Temsilciler Meclisi ve Senato kanadındaki liderlerle Beyaz Saray'da bir araya geldi.
     Obama, görüşme öncesi basına yaptığı açıklamada, Kongre liderlerine toplantıya geldikleri için teşekkür ederek, şunları kaydetti:
     "Hepimizin farkında olduğu gibi yapmamız gereken acil işler var. Orta sınıf ailelerin vergilerinin artmasından, ekonominin güçlü kalmaya devam ettiğinden ve istihdam yaratabildiğimizden emin olmamız lazım. Demokrat, Cumhuriyetçi ve bağımsızların gündemi bu, bu gündemi ülkenin her tarafındaki insanlar paylaşıyor.
     Dolayısıyla, karşımızdaki zorluk, birlikte işbirliği yapabilmeyi, çalışabilmeyi, bazı ortak zeminler bulabilmeyi, zorlu tavizler verebilmeyi ve bazı fikir birliklerine varabilmeyi sağlamak. Tüm Amerikalılar eylem bekliyor, Washington'da siyasete değil, onların işlerine odaklandığımızı görmek istiyor. Benim umudum bunun, bütçe açığını dengeli şekilde azaltmaya, büyümeyi uzun vadede engelleyen bazı konularda uzlaşmaya varmaya ve orta sınıf ailelerin ileriye gidebilmesini sağlamaya yönelik meyve veren bir sürecin başlangıcı olması."
     Obama, yarın Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'in doğum günü olduğunu hatırlatarak, "Aranızda kendisini kutlamak isteyeniniz varsa Boenher'in yarın doğum günü. Biz burada kendisine pasta kesmeyeceğiz çünkü üzerine kaç tane mum koymamız gerektiğini bilmiyoruz. Ama tabii kendisine mutlu yıllar demeyi de istiyoruz" diye espri yaptı.
     Boehner'in teşekkür ettiği Obama'nın daha sonra Temsilciler Meclisi Başkanı'na İtalyan şarabı hediye ettiği öğrenildi.
    
     -İki taraf da çözüm konusunda umutlu-
    
     Obama ile Kongre liderlerinin görüşmesinden sonra da Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney yazılı açıklama yaptı.
     Görüşmenin bir saatten uzun sürdüğünü belirten Carney, yapıcı geçen görüşmede, Obama ve liderlerin "mali uçurum"a çözüm bulabilmek için mümkün olan her şeyi yapma ve bütçe açığını azaltmaya yönelik dengeli bir yaklaşım bulmak adına birlikte çalışma kararı aldıklarını kaydetti.
     Carney, iki tarafın da kendi yaklaşımlarına yönelik bazı farklılıkları bulunsa da, çözüm için yapıcı bir sürece devam etme ve en kısa sürede bir sonuca varma yönünde anlaştıklarını bildirdi.
     Carney ayrıca, Obama Asya ziyaretini gerçekleştirirken, ekibinin üst düzey yetkililerinin, önümüzdeki günlerde Kongre üyeleri ve danışmanlarıyla görüşmeye ve konuyu tartışmaya devam edeceğini ifade etti.
     Cumhuriyetçi Parti'nin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi'nin Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner'den de görüşme sonrasında, olumlu mesajlar geldi.
     Mali uçurumla ilgili anlaşmaya varabilecekleri inancını dile getiren Boehner, "Ciddiyetimizi göstermek için, ciddi harcama kesintileri de eşlik ettiği müddetçe masaya vergi gelirlerini de koyuyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 211 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir