ABD'de bilanço sezonu Alcao ile başladı -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan:…

  • Yazı boyutu
ABD'de bilanço sezonu Alcao ile başladı
  -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan:…

ABD'de bilanço sezonu Alcao ile başladı -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: -"Her ne kadar manşet rakam olumsuz görünse de Alcoa'nın açıkladığı bilançoyu hisse ve piyasa açısından çok olumsuz bulmuyoruz"

ABD'de üçüncü çeyrek bilanço sezonun açılışı Alcao ile başladı.
     Dünyanın 3. en büyük alüminyum üreticisi Alcoa, üçüncü çeyrekte hisse başına 15 sent zarar açıkladı. Fakat Alcao'nun bir defaya mahsus giderler kalemi hariç tutulduğunda hisse başına 3 sent kar açıkladığı görüldü.
     Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, piyasa beklentisinin Alcoa'nın hisse başına 1 sent kar açıklaması yönünde olduğunu fakat Alcoa'nun üçüncü çeyrekte hisse başına 15 cent zarar açıkladığını kaydetti.
     Doğan, "Bu zararın detaylarına baktığımızda satışların yüzde 9,2 düşmüş olması bir etken olarak görülse de, zararın oluşma sebebinin daha çok, çevre ıslahı ve şirketin 4 yıldır devam eden rüşvet davasında tazminat ödeyerek davayı kapatması nedeniyle oluşan tek seferlik giderler olduğunu görüyoruz" dedi.
     Tek seferlik sözkonusu giderler çıkarıldığında Alcoa'nın karının hisse başına 3 sent olduğunu belirten Doğan, şunları kaydetti:
     "Bu da piyasa beklentisinin üzerinde. Bu nedenle her ne kadar manşet rakam olumsuz görünse de Alcoa'nın açıkladığı bilançoyu hisse ve piyasa açısından çok olumsuz bulmuyoruz. Bilanço ile birlikte ifade edilen global alüminyum talebindeki artış hızının 1 puan düşürülerek yüzde 7'den yüzde 6'ya çekilmesi ise sınırlı bir olumsuzluk oluşturabilir."
     İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır ise, ABD ekonomisindeki toparlanmanın zayıf seyretmesi ve küresel çapta ekonomik daralmaların karlılığı olumsuz etkilediği görülen Alcoa'nın cirosunun 5,83 milyar dolar ile 5,29 - 5,8 milyar dolar beklentilerinin üstünde geldiğini belirterek, şu değerlendirmede bulundu:
     "2012'deki küresel alüminyum talebinin yüzde 7'ler civarında ve alüminyum kullanımında ana sektörler olan havacılık ve otomotiv sektörünün küresel talepten ciddi oranlarda etkilendiği düşünülünce, Alcoa'nın 50 günlük hareketli ortalaması olan 8,87 dolar seviyelerinin üzerinde kaldığı sürece 200 günlük hareketli ortalaması olan 9,28 dolar seviyelerine hareketlenmeler yapabileceğini ve ABD ekonomisinde toparlanma sinyallerinin güç kazanması durumunda yıl sonu hedef fiyatı olarak 10,62 dolar seviyelerinin belirlenebileceğini düşünmekteyiz."
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir