ABD'de beklenenden kötü gelen istihdam verileri -İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdür…

  • Yazı boyutu
ABD'de beklenenden kötü gelen istihdam verileri
  -İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdür…

ABD'de beklenenden kötü gelen istihdam verileri -İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdür Yardımcısı Manukyan: -"İstihdam hem beklenenden kötü hem de düşük getirili sektörlerde"

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdür Yardımcısı Şant Manukyan, ABD'de istihdamın yüksek gelirli sektörlerden ziyade geçici veya düşük getirili sektörlerde olmasının önemli bir sorun olduğunu belirtti.
     ABD'de açıklanan istihdam verilerini değerlendiren Manukyan, "ABD'de oranların hesaplandığı Household anketinde 25 yaş üstü istihdam 124 bin 506 kişi görünüyor. Bunun 32 bin 696 kişisi 45-54 yaş arası. 30 bin 437 kişi ise 55 üstü yaş grubunda" diye konuştu.
     Emekliliği yaklaşan veya emekli olmasına rağmen geliri yetersiz olan kitlelerin iş piyasasına döndüğünü ifade eden Manukyan, "İstihdamın yüksek gelirli sektörlerden ziyade geçici veya düşük getirili sektörlerde olması da diğer bir sorun" dedi.
     Açıklanan ortalama işsizlik süresine de dikkati çeken Manukyan "39,7 aydan 39,9 aya yükselmiş olduğu görülüyor. İstihdam yaratan sektörlerin yaygınlığına bakarsak toplamda yüzde 59,8'den yüzde 57,9'a, imalatta ise yüzde 53,7'den yüzde 51,2'ye gerilemiş olması negatif bir gelişme" değerlendirmesinde bulundu.
     Manukyan, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Özetle ISM ve Tarım Dışı İstihdam büyüme ve istihdamda FED'in başarısız olduğu gösteriyor. FED toplantısından parasal genişleme (QE3) için sözel ve rakamsal ortamın yaratıldığını düşünüyorum. Bu durum verilerle de desteklenmeye devam ediyor. Bilançolar nedeniyle bu verinin etkisi günlük olarak kalacaktır. Şu anda gelen satışlar 'veri yeterince zayıf değil, dolayısıyla Ağustos toplantısında QE3 gelmez sonra da seçim var zaten' düşüncesinin yansıması. Endekslerde bilanço beklentileri nedeniyle satışların sınırlı kalmasını bekliyorum."
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir