AB zirvesi -Krizle mücadele gündemiyle 23. kez toplanan liderler bütçe disiplinini…

  • Yazı boyutu
AB zirvesi
  -Krizle mücadele gündemiyle 23. kez 
  toplanan liderler bütçe disiplinini…

AB zirvesi -Krizle mücadele gündemiyle 23. kez toplanan liderler bütçe disiplinini güçlendirecek formülleri tartışıyor

Krizle mücadele gündemiyle 23. kez toplanan AB liderleri bütçe disiplinini güçlendirecek formülleri tartışıyor.
     Yunanistan'la başlayan borç kriziyle mücadele için 23. kez toplanan AB liderleri, gerçek ekonomik ve mali birliğe giden yolda kilometre taşlarını işaretlemeye çalışacak.
     Piyasalar 2 günlük zirvede Yunanistan'ın kurtarma paketinden acil ihtiyaç duyduğu 31,5 milyar avroluk taksitin serbest bırakılmasını ve İspanya'nın zordaki bankalarına Avrupa İstikrar Fonu aracılığıyla sermaye takviyesine yeşil ışık yakılmasını bekliyor. İki kararın da maliye bakanlarına bırakılması ihtimaller arasında.
     AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'un ekonomik ve mali birliğin güçlendirilmesi kapsamında liderlere sunduğu bir raporda, AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn'e, avronun istikrarını tehdit etmesi halinde üye ülkelerin bütçelerini veto etme yetkisi verilmesi öneriliyor.
     Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirveye hareketinden önce parlamentoda yaptığı konuşmada, AB Komisyonu'na üye ülkelerin bütçeleri üzerinde söz hakkı verilmesini talep ederken Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande önceliğin Avrupa banka birliğinin oluşturulmasına verilmesini istedi.
     Banka ve finans kuruluşlarına mali işlemler vergisi getirilmesine soğuk bakan İngiltere ise zirveden bu yönde kararlar çıkmasını engellemeye çalışacak.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir