AB zirvesi -AB'deki bankaların denetimi Avrupa Merkez Bankası'na devredilecek

  • Yazı boyutu
AB zirvesi
  -AB'deki bankaların denetimi Avrupa Merkez Bankası'na devredilecek

AB zirvesi -AB'deki bankaların denetimi Avrupa Merkez Bankası'na devredilecek

AB liderleri, bankaların denetimini gelecek yıl kademeli olarak üye ülkelerin sorumluluğundan alarak Avrupa Merkez Bankası'na (AMB) devretme konusunda uzlaştı.
     AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AMB bünyesinde faaliyet gösterecek Avrupa Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun yasal çerçevesinin 2013 başında hazır olacağını ve gelecek yıl içinde aktif hale geleceğini söyledi.
     AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da tek elden denetim sisteminin Avro Bölgesi dışındaki ülkelere de açık olacağını bildirdi.
     Almanya Başbakanı Angela Merkel, zordaki bankalara Avro Bölgesi'nin daimi kriz fonu (Avrupa İstikrar Fonu) tarafından doğrudan sermaye takviyesinden önce bankaların tek elden denetlenmeye başlanması gerektiğini söyledi.
     Diplomatik kaynaklar, bankalara sermaye takviyesini ülkesinde gelecek yıl yapılacak seçimlerin sonrasına bırakmaya çabalayan Merkel'in bu amacına oldukça yaklaştığını düşünüyor.
     Avrupa bankacılık denetleme sisteminin en iyi ihtimalle 2013'ün ikinci yarısında faaliyete gireceği ve tüm bankaları kapsamasının 2014 başında gerçekleşeceği belirtiliyor.
     Bu arada, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, zordaki İspanyol bankalarına sermaye takviyesi için Avro Bölgesi Kurtarma Fonu'na başvurmayı şimdilik düşünmediklerinin işaretini verdi.
     Rajoy, liderlerin 10 saati aşkın toplantısından çıkarken yaptığı açıklamada, "(İspanya'nın başvurusu) Bu konuyu kimse gündeme getirmedi" dedi.
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir