AB, yeni kurtarma operasyonlarını mevduat sahiplerine yüklemeye hazırlanıyor

  • Yazı boyutu
AB, yeni kurtarma operasyonlarını mevduat sahiplerine yüklemeye 
hazırlanıyor

AB, yeni kurtarma operasyonlarını mevduat sahiplerine yüklemeye hazırlanıyor

Avrupa Birliği, Kıbrıs Rum kesimini kurtarırken başvurduğu yüksek mevduatlara el koyma uygulamasını genelleştirme sinyali verdi.
     AB Komisyonu sözcüsü Chantal Hughes, yeni kurtarma operasyonlarında 100 bin avronun altındaki mevduatlara dokunulmasının mümkün olmadığını fakat bu limitin üzerindeki mevduatlardan kesinti yapılabileceğini söyledi.
     Hughes, "AB Komisyonu'nun hazırladığı ve hala tartışılmaya devam eden öneride, 100 bin avronun üzerindeki mevduatların kurtarma operasyonlarının parçası olması kapsam dışı tutulmuyor. Bu mümkündür" dedi.
     Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, dün yaptığı açıklamada zora düşen bankalardan sermayelerini güçlendirmelerini isteyeceklerini ve bankaların bunu kendi başlarına başaramamaları halinde banka hisse ve tahvillerini bulunduran yatırımcılara ve gerekirse 100 bin avronun üzerindeki mevduat sahiplerine döneceklerini söylemişti.
     Kıbrıs Rum kesiminde kapatılan Laiki Bank ve yeniden yapılandırılan Bank Of Cyprus'ta 100 bin avronun üzerindeki mevduat sahiplerinin hesapları dondurulmuş ve yüzde 40 oranında kesinti yapılabileceği belirtilmişti.
    
    
    

Bu haberi 119 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir