AB'ye zeytinyağının nebati yağ olarak sokulduğu şüphesi -EZZİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim…

  • Yazı boyutu
AB'ye zeytinyağının nebati yağ olarak sokulduğu şüphesi
  -EZZİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim…

AB'ye zeytinyağının nebati yağ olarak sokulduğu şüphesi -EZZİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli: "Türkiye'den AB'ye "kutulu zeytinyağı ihraç ediyoruz" diye beyan edilip AB'ye girişte ise başka bir ürün beyan edildiğinden şüphe ediyoruz"

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, Türkiye'den Almanya'ya yapılan zeytinyağı ihracat rakamları ile Almanya'nın Türkiye'den zeytinyağı ithalat rakamları arasında büyük farklılıklar olduğunu bildirdi.
     Ege İhracatçı Birlikleri'nden (EİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, EZZİB Yönetim Kurulu, AB'ye yapılan kutulu ihracatta Türkiye'den zeytinyağı diye çıkan kutulanmış ambalajlanmış zeytinyağlarının AB'ye nebati yağ olarak sokulduğu şüphesi üzerine çalışma başlattı.
     EZZİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, iki ülkenin rakamlarındaki farklılığın dikkatlerini çektiğini ve bu konuyu aydınlatmak üzere çalışma başlatma kararı aldıklarını belirtti.
     Türkiye'den Avrupa Birliği'ne 100 ton kutulu zeytinyağı ihracat kotası olmasına rağmen sadece Almanya'ya 500 tondan fazla ihracat göründüğüne işaret eden Güreli, açıklamada, "Avrupa'da hiçbir alıcı yüzde 80 gümrük vergisi olan bir ürünü almaz. Türkiye'den kutulu zeytinyağı ihracatı yapıldığında ton başına 650 dolar devletin teşviği var. Türkiye'den AB'ye "kutulu zeytinyağı ihraç ediyoruz" diye beyan edilip AB'ye girişte ise başka bir ürün beyan edildiğinden şüphe ediyoruz. Bu sahtekarlığı yapanlara engel olmak için Türk makamları ve Alman makamları nezdinde çalışma yapıp yakın zamanda sonuçlandırmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir