AB'ye uyumlulaştırılmış yeni "Tüketici Güven Endeksi" 29 Ocak'ta açıklanacak

  • Yazı boyutu
AB'ye uyumlulaştırılmış yeni "Tüketici Güven Endeksi" 29 Ocak'ta 
açıklanacak

AB'ye uyumlulaştırılmış yeni "Tüketici Güven Endeksi" 29 Ocak'ta açıklanacak

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Avrupa Birliği'ne (AB) uyumlulaştırılmış yeni "Tüketici Güven Endeksi"nin 29 Ocak'ta açıklanacağını bildirdi.
     TÜİK tarafından yapılan yazılı açıklamada, TÜİK ve Merkez Bankası işbirliği çerçevesinde 2003'ten itibaren Hanehalkı İşgücü Anketi'ne ekli bilgisayar destekli yüz yüze görüşme yöntemiyle "Aylık Tüketici Eğilim Anketi" yürütüldüğü, bu anket sonuçlarına göre hesaplanan Tüketici Güven Endeksi'nin aylık olarak yayımlandığı hatırlatıldı.
     Tüketici Eğilim Anketi'nin Hanehalkı İşgücü Anketi'ne ekli uygulamasının Avrupa Birliği Uyumlulaştırılmış İşyerleri ve Tüketici Anketleri Programı'ndan farklılıklar göstermesi nedeniyle yeni bir uygulamaya geçildiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:
     "Avrupa Birliği programına tam uyumlu yeni uygulama; anket uygulanan birim, anket soruları, sorularda karşılaştırma yapılan dönem, endeksin hesaplandığı sorular ve endeks yayımlama tarihinde değişiklikler yapılmasını gerektirmiştir.
     Tüketici Güven Endeksi'nin hesaplanmasında kullanılan soruların da değişmesi, iki uygulama arasında endeks ve aylık değişimlerinde farklılaşma yaratmıştır. Yeni uygulama sonuçları ile yapılan değişikliklere ilişkin açıklama 29 Ocak 2013 tarihinde ilk kez yayımlanacak haber bülteni ekinde kamuoyu ile paylaşılacaktır."
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir