AB ve ABD serbest ticarete hazırlanıyor

  • Yazı boyutu
AB ve ABD serbest ticarete hazırlanıyor

AB ve ABD serbest ticarete hazırlanıyor

Küresel ekonominin yüzde 47'sine karşılık gelen AB ve ABD, ticaretin, hizmetlerin ve kamu alımlarının serbestleştirilmesini ve yatırımların korunmasını içeren kapsamlı ticaret anlaşması müzakerelerine hazırlanıyor.
     ABD Başkanı Barack Obama, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, ortak açıklamalarında, yılda yaklaşık 1 trilyon dolarlık mal ve hizmet ticaretini ilgilendiren kapsamlı ticaret anlaşması müzakereleri için onay sürecini başlatacaklarını duyurdular.
     AB Komisyonu müzakereleri başlatmak için Mart'ın ikinci yarısında üye ülkelerden yetki almayı hedeflerken ABD yönetiminin de bu süreçte Kongre'den onay alması bekleniyor.
     AB Komisyonu'nun hesaplamalarına göre Kuzey Atlantik'in iki yakası arasında ticaretin serbestleştirilmesi 2027 yılına kadar AB'nin gayri safi yurt içi hasılasını yüzde 0,5 ve ABD'ninkini yüzde 0,4 artıracak. Serbest ticaretin AB ekonomisine katkısı 116 milyar dolar ve ABD ekonomisine katkısı 88 milyar dolar olacak.
    
    
    

Bu haberi 121 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir