AB-Türkiye Odalar Forumu II Projesi -Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Altun: -"Hibe…

  • Yazı boyutu
AB-Türkiye Odalar Forumu II Projesi
  -Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Altun:
  -"Hibe…

AB-Türkiye Odalar Forumu II Projesi -Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Altun: -"Hibe programları kapsamında birimimiz tarafından bugüne kadar bu program da dahil olmak üzere 389,2 milyon avro tutarında 3 bin 114 hibe sözleşmesi imzalandı"

Merkezi Finans ve İhale Birimi (CFCU) Başkanı Muhsin Altun, hibe programları kapsamında bugüne kadar 389,2 milyon avro tutarında 3 bin 114 hibe sözleşmesinin imzalandığını bildirdi. Altun, sözleşmeye bağlanma oranının da ortalama yüzde 95 düzeyinde gerçekleştiğini söyledi.
     AB-Türkiye Odalar Forumu II Projesi Başlangıç Toplantısı'nda konuşan Altun, Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Komisyonu arasında imzalanan 2009 yılı Finansman Anlaşması kapsamında hibe bileşeni için 2 milyon 520 bin avro, doğrudan hibe bileşeni için de 1 milyon 980 bin avro olmak üzere toplam 4,5 milyon avro tutarında bir bütçe tahsis edildiğini kaydetti.
     İlk defa 2006 yılı Finansman Anlaşması kapsamında 2 milyon 250 bin avro bedelli 22 hibe projesinin başarıyla uygulanıp, tamamlandığını ifade eden Altun, "Bu defa açılışında bulunduğumuz bu programın devamı niteliğindeki ikinci programda da yine doğrudan hibe ve hibe olmak üzere 2 ayrı bileşen bulunmaktadır. Bu amaçla Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Komisyonu arasında imzalanan 2009 yılı Finansman Anlaşması altında hibe bileşeni için 2 milyon 520 bin avro, doğrudan hibe bileşeni için 1 milyon 980 bin avro olmak üzere toplam 4,5 milyon avro tutarında bir bütçe tahsis edildi" diye konuştu.
     Altun, açılışında bulundukları bu hibe programı bileşeni çerçevesinde, birimlerine toplam 64 proje başvurusu yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:
     "Yapılan değerlendirme sonucunda bunlardan 21'i ile toplam 2 milyon 500 bin avro tutarında hibe sözleşmeleri imzalandı. Sözleşmeye bağlanmaya oranı yüzde 100 düzeyinde gerçekleşti. Bir başka deyişle tahsis edilen fonun tamamı dağıtılmış oldu.
     Hibe sağlanan 21 projeden 19'u Türkiye, 2'si İtalya ve İspanya'daki oda-borsa ve birliklerin liderliğinde yürütülecek. Bu amaçla 11 AB ülkesinden 29 ticaret ve ticaret odasıyla ortaklıklar tahsis edildi. Ayrıca yerel düzeyde tesis edilen ortaklıklarla, ilave 21 oda ve borsamız daha proje faaliyetlerine dahil olacak.
     Projelerin illere dağılımına baktığımızda da, sınırlı sayılarına rağmen Türkiye çapında geniş bir etki alanına sahip olduğu görülmektedir."
     Altun, hibe programları kapsamında CFCU tarafından bugüne kadar, söz konusu bu program da dahil olmak üzere toplam 389,2 milyon avro tutarında 3 bin 114 hibe sözleşmesi imzalandığını ifade ederek, sözleşmeye bağlanma oranının ise ortalama yüzde 95 düzeyinde gerçekleştiğini bildirdi.
     Altun, bu ve bu gibi programların sivil topluma sağladığı faydaların yanı sıra, Türkiye'de proje hazırlama ve uygulama kapasitesinin gelişimine de destek sağladığına dikkati çekti.
    
     -Arnaldo Abruzzini ve Erwan Marteil-
    
     EUROCHAMBERS Genel Sekreteri Arnaldo Abruzzini de, etkili ve yararlı bir diyalog geliştirdiklerini ifade ederek, AB ve Türkiye arasında köklü bir ticari ilişki olduğunu vurguladı.
     Birlikte katma değeri yüksek ve yeni hizmetler geliştireceklerine işaret eden Abruzzini, "Aslında her şeyden önce karşılıklı anlayışı perçinleyeceğiz. AB ve Türkiye'de insanlar muhataplarını daha iyi tanıyacak" dedi.
     Türkiye'de birçok oda ve borsada İngilizce konuşabildiğine dikkati çeken Abruzzini, "Ama bir çok Avrupalı Türkçe bilmiyor. Ancak eminim ki, bu iş köprüleri bu sorunun üstesinden gelmede yardımcı olacak" diye konuştu.
     Abruzzini, Türkiye'nin AB üyeliğine iş dünyasının da hazır olması gerektiğini ifade ederek, iş dünyasının AB'ye üyelik sürecinde önemli bir rolü olduğunu ve bu konunun iş dünyasına uzak bir konu gibi görülmemesi gerektiğini söyledi.
     Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Birliği'nin modernize edilmesi ve kapsamlarının genişletilmesi gerektiğini belirten Abruzzini, iş dünyasının da bu sürece mutlaka katkıda bulunması gerektiğini kaydetti.
     Türkiye'nin AB üyeliği sürecinin sadece Türkiye'nin menfaatine değil, karşılıklı bir menfaatin söz konusu olduğunu ifade eden Abruzzini, "AB-Türkiye yakınlaşması herkesin menfaatine. Sizin bize ihtiyaç duyduğunuz kadar, biz de size ihtiyaç duyuyoruz" diye konuştu.
    
     -Erwan Marteil-
    
     AB Türkiye Delegasyonu Birinci Müsteşarı Erwan Marteil de, AB ve Türkiye'nin birbirlerine giderek daha da yakınlaştığını ifade etti.
     Marteil, Türkiye'nin AB için kilit bir ülke konumunda olduğunu belirterek, "Müzakerelerin hız kazanması, her iki tarafında çıkarına olacaktır" dedi.
     AB'nin, Türkiye'nin en önemli ticaret ortağı olduğunu ifade eden Marteil, "Ekonominin de ötesinde insanlar, toplumlar var. İnsanlar arasında güçlü diyaloğa ihtiyaç var" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 123 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir