AB-Türkiye Odalar Forumu II Projesi -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Türkiye'den 41 oda ve…

  • Yazı boyutu
AB-Türkiye Odalar Forumu II Projesi
  -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:
  -"Türkiye'den 41 oda ve…

AB-Türkiye Odalar Forumu II Projesi -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Türkiye'den 41 oda ve borsamız, AB üyesi ülkelerden 34 oda ile eşleştirildi. Eşleşme projeleri Türkiye'nin her bölgesine yayıldı" -"2011 sonu itibariyle oda ve borsalarımız tarafından 440 proje uygulandı. Uygulanan projelerle, başta AB olmak üzere, çeşitli kaynaklardan sağlanan finansman desteği ise 350 milyon avro civarında"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AB-Türkiye Oda Forumu Projesi kapsamında Türk ve AB üyesi ülkelerin odaları arasında bir dizi eşleştirmelerin yapıldığını belirterek, "Türkiye'den 41 oda ve borsamız, AB üyesi ülkelerden 34 oda ile eşleştirildi. Eşleşme projeleri Türkiye'nin her bölgesine yayıldı" dedi.
     AB-Türkiye Odalar Forumu II Projesi (ETCF-II), "Oda/Borsaların Avrupa-Türkiye Pozitif Gündemine Katkıları Oda Ortaklıkları Hibe Programı Başlangıç Toplantısı" Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, EUROCHAMBERS Genel Sekreteri Arnaldo Abruzzini, AB Türkiye Delegasyonu Birinci Müsteşarı Erwan Marteil ve Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB) Başkanı Muhsin Altun'un katılımıyla gerçekleştirildi.
     Toplantının açılış konuşmasını yapan Hisarcıklıoğlu, Türkiye-AB oda geliştirme programlarının, oda ve borsaların hizmet kapasitesinin gelişmesine çok ciddi katkılar sağladığını belirtti.
     Bu projeyle, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerdeki odalarla da ileriye dönük işbirliği zemini oluşturulduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, son 10 yılda iş dünyasına dönük hizmet ve kapasitelerini, AB normları doğrultusunda hızla geliştirdiklerini ve bu kapsamda yeni hizmetler, faaliyet alanları ve kurumlar oluşturduklarını söyledi.
     Hisarcıklıoğlu, bu çerçevede hayata geçirdikleri projeler hakkında bilgi vererek, TOBB ETÜ, TEPAV, Kara Gümrük Kapıları Modernizasyonu şirketi, Türkiye-AB İş Geliştirme Merkezleri, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi, Türkiye-AB Küresel İş Köprüleri Projesi ve kısa süre içinde başlatacakları "İşçi ve İşverenlerin Küresel Ekonomideki Değişimlere Uyum Yeteneklerinin Artırılması" gibi projeleri geliştirdiklerini belirtti.
     Türkiye-AB Oda Forumu Projeleri'nin, 2001'den beri uyguladıkları oda geliştirme programlarının dördüncüsü olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, söz konusu bu projelerin oda ve borsaları AB üyeliğine hazırlamak, Türkiye-AB Sivil Toplum Diyaloğu'na ve insandan insana temasa katkı sağlamak, ve Türkiye'nin AB üyeliğinin getireceği fırsatlar konusunda bilinç oluşturmayı amaçladıklarına işaret etti.
     Hisarcıklıoğlu, söz konusu proje kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştirdiklerini de anımsatarak, şunları kaydetti:
     "40 oda ve borsa çalışanımız, AB konusunda eğitim programına katılıyor. Yaklaşık 3 bin firmaya anket uyguladık. Firmaların AB katılım sürecini ne kadar bildiklerini görmeye çalıştık. Ve elbette Türkiye'nin AB katılım sürecine nasıl baktıklarını sorguladık. 250 firmamıza detaylı bir anket uyguladık. Bu firmaların üretimlerinin AB mevzuatına uyumunu tespit ediyoruz. Bunun için odalarımızdan 25 uzmanı eğitime tabi tuttuk. Uzmanlarımız, AB'den gelen uzmanlarla birlikte anketi bizzat uyguluyor. Uygulama sonunda, Çevre, İş Sağlığı ve İş Güvenliği, Tüketicinin Korunması, CE İşareti, Kimyasallar ve gıda sağlığı konusundaki AB mevzuatına uyum düzeylerini göreceğiz."
     AB üyesi ülkelerden 1.700 firmayı kapsayan bir çalışma yaptıklarını, bu çalışma ile Türkiye'nin AB katılım sürecine AB iş dünyasının bakışının görüleceğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, EUROCHAMBRES akademilerine oda ve borsalardan 30 yöneticinin katılımının sağlandığını, oda ve borsa yöneticilerinin, diğer ülkelerdeki en iyi uygulamalar hakkında bilgi sahibi olduklarını, deneyim ve bilgi değişimi sağlandığını, geleceğe dönük işbirliği için zemin hazırlandığını bildirdi.
     Hisarcıklıoğlu, oda ve borsalardan 60 uzmanın inceleme ziyaretleri için Belçika, Fransa, Avusturya ve Polonya'ya gittiğini belirterek, "Bu ülkelerdeki odaların mesleki eğitim, dış ticaretin desteklenmesi, inovasyon ve KOBİ destekleme araçları, mesleki eğitim gibi uygulamalarını inceleyip, Türkiye'ye aktarması sağlanacak" dedi.
    
     -"41 oda ve borsamız, AB'den 34 oda ile eşleşti"-
    
     Proje kapsamında Türkiye'deki 41 oda ve borsanın, AB üyesi ülkelerdeki 34 oda ile eşleştirildiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Eşleşme projeleri Türkiye'nin her bölgesine yayıldı. Örneğin, Batman ve Şırnak odalarımız Gümülcüne Ticaret ve Sanayi Odası ile eşleşti. Diyarbakır TSO, İtalya'dan Prato Odası ile eşleşti. Eskişehir Sanayi Odası ile Kütahya TSO, Almanya'dan Stutgard Odası ile eşleşti. Trabzon Ticaret Borsası İspanya'dan Kaseres Odası ile eşleşti. Uzun Köprü Ticaret Borsası, Uzun Köprü TSO, Kavala TSO ve Romanya'dan Sibiu TSO ile eşleşti" diye konuştu.
     Bu eşleştirme projeleriyle dış ticaret, inovasyon, kümelenme, tarımsal destekler, çevre ve mesleki eğitim konularında işbirlikleri geliştirileceğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, iyi uygulamaların Türkiye'ye transfer edileceğini söyledi.
     Hisarcıklıoğlu, 2001'de oda geliştirme programını uygulamak için yabancı dil kapasitesi olan oda ve borsa aradıklarını hatırlatarak, o dönemde az çok İngilizce konuşabilen 10 oda ve borsayı zor bulduklarını fakat uyguladıkları bir dizi eğitim programları sonucunda bugün oda ve borsaların proje geliştiren en önemli yerel kurumlar haline geldiğine dikkati çekti.
     2011 sonu itibariyle oda ve borsalar tarafından 440 proje uygulandığını anımsatan Hisacıklıoğlu, uygulanan projelerle, başta AB olmak üzere çeşitli kaynaklardan sağlanan finansman desteğinin ise 350 milyon avro civarında olduğunu belirtti.
    
     -"Türkiye'nin AB katılım sürecine de destek veriyoruz"-
    
     Hisarcıklıoğlu, iş dünyası kuruluşları olarak Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci için yoğun bir çaba içinde olduklarını ifade ederek, "Türkiye'nin AB katılım sürecine de destek veriyoruz. Üyelerimizin AB üyelik sürecine desteği, Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Geçen yıl Haziran ve Temmuz ayında firmalarımıza uyguladığımız ankette, Türkiye'nin AB üyeliğine desteğin hala Türk iş dünyasında yüzde 74 olduğunu memnuniyetle gördük" dedi.
     AB üyeliği çalışmalarının, tam üyelik hedefiyle hızlandırılması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Teknik konularda mesafe almamız, siyasi kararlarla kilitlenmemelidir. Sonuçta, Türkiye Avrupa Birliği için de önemlidir. AB ile birlikte hareket eden bir Türkiye, AB'nin de menfaatinedir" diye konuştu.
     Avro Bölgesi'nin ciddi ekonomik sorunlarla uğraştığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, bu kapsamda sorunların aşılması için son dönemde cesaret verici adımlar atıldığına dikkati çekti.
     Hisarcıklıoğlu, AB'nin ekonomik krizi bir fırsat haline getirmeye çalıştığını dile getirerek, şunları kaydetti:
     "Komşumuz Yunanistan'ın borç krizini aşmasına destek veren kararlar, Avro Bölgesi'nin geleceğine umutlu bakmamızı sağlıyor. Ben AB'nin içinde bulunduğu borç krizini aşacağına inanıyorum. Ancak, Avro krizinin aşılmasında hiç yapılmaması gereken şey, AB'nin içine kapanmasıdır. Avrupa Komisyonu'nun tavsiye ettiği şekilde, genişleme süreci fırsat olarak görülmeli. Genişleme sürecinin, AB üyesi ülkelere getirdiği katkı, gereksiz popülist yaklaşımlarla ihmal edilmemeli. Hiçbir siyasi gerekçe, hiçbir popülist yaklaşım, ekonomik büyümenin ve istihdam artışının önüne geçmemeli."
     Avrupa Komisyonu'nun, AB ekonomisinin durgunluktan çıkması, büyümesi, istihdam imkanlarının arttırılması ve daha rekabetçi olması olmasına dönük stratejilerine bakılması gerektiğine vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, "Vize uygulaması için önerdiği değişikliklere bir bakın. Bunların hiçbirinde aslında içe kapanma yok. Avrupa Komisyonu, AB'nin genişlemesi sürecine de benzer yaklaşım gösteriyor. AB liderlerinin Avrupa Komisyonu'nun önerilerini dikkate almasını gerektiğine inanıyorum" dedi.
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir