"AB-Türkiye Küresel İş Köprüleri Girişimi" -Türk ve AB firmaları, Mısır, Tunus ve Filistin'de…

  • Yazı boyutu
"AB-Türkiye Küresel İş Köprüleri Girişimi"
  -Türk ve AB firmaları, Mısır, Tunus ve Filistin'de…

"AB-Türkiye Küresel İş Köprüleri Girişimi" -Türk ve AB firmaları, Mısır, Tunus ve Filistin'de birlikte iş yapma imkanlarını görüştü -Ekonomi Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürü Yapıcı: "Türkiye 800 milyar doları aşan milli geliri, 390 milyar dolarlık dış ticaretiyle Avrupa ve dünyada önemli yer edinmiştir"

Ekonomi Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürü Murat Yapıcı, "Türkiye 800 milyar doları aşan milli geliri, 390 milyar dolarlık dış ticaretiyle Avrupa ve dünyada önemli yer edinmiştir" dedi.
     Rixos Downtown Otel'de Mısır, Tunus ve Filistin'de birlikte ticari faaliyet göstermek ve ortak yatırımlarda bulunmak isteyen AB ve Türk şirketlerini bir araya getiren "AB-Türkiye Küresel İş Köprüleri Girişimi" eşleştirme etkinliği düzenlendi.
     Ekonomi Bakanlığı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) ortak girişimiyle başlatılan etkinliğe, yaklaşık 150 yabancı ve Türk firma temsilcisi katıldı.
     Ekonomi Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürü Murat Yapıcı, burada yaptığı konuşmada, Antalya'da 8 ayrı sektörde Mısır, Tunus, Filistin ve Avrupa'dan 150'ye yakın firmadan 200'e yakın temsilcinin katıldığını söyledi.
     Etkinliğin birçok açıdan önem taşıdığını dile getiren Yapıcı, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının AB Komisyonu'nu birlikte tanımasına fayda sağladığını belirtti.
     Türkiye ekonomisinin son yıllardaki performansı hakkında bilgi veren Yapıcı, "Bütçe açığı yüzde 12'lerden yüzde 2'lere çekilmiştir. Türkiye mekanik yapısı, nitelikli ve dinamik iş gücü, jeopolitik yapısı, büyüme ve gelişme potansiyelinde başarı sağlayarak dünya ülkeleri arasında önem kazanmıştır. Türkiye 800 milyar doları aşan milli geliri, 390 milyar dolarlık dış ticaretiyle Avrupa ve dünyada önemli yer edinmiştir. Türkiye, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almayı hedeflemektedir" dedi.
     TOBB AB Dairesi Başkanı Mustafa Bayburtlu ise Türkiye AB Küresel İş Köprüleri Girişimi konusunda bilgi verdi.
     Bayburt, Türk ve AB firmalarının üçüncü ülkelerle birlikte çalışıp çalışamayacağının düşünüldüğünü, bu kapsamda altyapısının hazırlanarak proje geliştirdiklerini belirtti.
     Proje kapsamında tekstil, gıda, güneş enerjisi, otomotiv, turizm gibi 6 ayrı sektörün ortaya çıktığını anlatan Bayburtlu, "Projede yapılmak istenen değer zincirinin değişik halkaları, farklı ülkelerdeki firmalar tarafından sağlanacak bir çalışma. Katılan firma sayısına bakıldığında dengeli bir katılım var" diye konuştu.
     Türkiye AB Delegasyonu Birinci Müsteşarı, Ekonomi ve Ticaret Bölümü Başkanı Michele Villani de AB, Türkiye ve üçüncü dünya ülkeleriyle bir köprü kurmak için Antalya'da olduklarını ifade etti.
     Villani, dünden beri 150'ye yakın şirketin bir araya geldiğini belirterek, "AB-Türkiye ekonomik ilişkileri açısından farklı bakış açısı oluşturmak istedik. Buradaki temel fikir, Avrupalı ve Türk iş adamlarına, girişicilerine yardımcı olmak. TOBB ve Ekonomi Bakanlığı bu projede önemli ortaklarımız. Üçlü olarak geliştirilebilecek ilişkiler belirledik. Mısır Filistin ve Tunus bu ülkeler olarak belirlendi. Firmalar, 'AB-Türkiye Küresel İş Köprüleri Girişimi' kapsamında eşleştirme etkinliklerine katılıyor. Burada 140-150 küçük ve orta büyüklükte işletme var. 16 AB üye ülkesi şirketi, Mısırlı, Tunuslu ve Filistinli şirketlerle görüşüyor" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 652 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir