AB'nin Türkiye üzerinden Azeri gazı alma umudu arttı -AB Enerji Komiseri Öttinger: "Azeri gazı…

  • Yazı boyutu
AB'nin Türkiye üzerinden Azeri gazı alma umudu arttı
  -AB Enerji Komiseri Öttinger: "Azeri gazı…

AB'nin Türkiye üzerinden Azeri gazı alma umudu arttı -AB Enerji Komiseri Öttinger: "Azeri gazı kesinlikle Avrupa'ya gelecektir"

Azerbaycan Şahdeniz Konsorsiyumu'nun Hazar gazını Türkiye-Bulgaristan sınırından Avusturya Baumgarten'a taşıyacak "Batı Nabucco" boru hattını tercihli ortak olarak seçmesi AB'yi memnun etti.
     AB Enerji Komiseri Günther Öttinger, yaptığı açıklamada "Bu seçimle birlikte Azerbaycan ve Hazar havzasındaki diğer ülkelerden doğrudan gaz almaya bir adım daha yaklaştık. Türkiye'nin doğusundan Avrupa'ya kadarki rota konusunda nihai karar ne olursa olsun Azerbaycan gazı Avrupa'ya kesinlikle gelecektir" dedi.
     Öttinger, Şah Deniz Konsorsiyumu'nun bu kararının enerji arz güvenliği ve Avrupa açısından önemli bir başarı olduğunu vurguladı.
     AB Komisyonu'nun açıklamasında, Türkiye ve Azerbaycan arasında dün imzalanan, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı projesinin hayata geçirilmesine dönük anlaşmanın da dikkate alındığında Azeri gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasının güvence altına alındığı belirtildi.
     Şah Deniz Konsorsiyumu bugün Bakü'de, Orta Avrupa'ya gaz dağıtımında Batı Nabucco'yu tercihli ortak ilan ederek İngiliz petrol şirketi BP'nin rakip Güney Doğu Avrupa Boru Hattı (SEEP) projesini devre dışı bırakmıştı.
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir