AB'nin küçülen bütçesi Avrupa Parlamentosu'ndan dönebilir -Avrupa Parlamentosu'ndaki 4 büyük…

  • Yazı boyutu
AB'nin küçülen bütçesi Avrupa Parlamentosu'ndan dönebilir
  -Avrupa Parlamentosu'ndaki 4 büyük…

AB'nin küçülen bütçesi Avrupa Parlamentosu'ndan dönebilir -Avrupa Parlamentosu'ndaki 4 büyük siyasi grup veto sinyali verdi

AB liderlerinin 25 saat süren pazarlığın ardından uzlaşma sağladıkları, 2014-2020 dönemi için 960 milyar avroluk yeni 7 yıllık bütçenin Avrupa Parlamentosu'ndan (AP) onay olması zora girdi.
     AB'nin mevcut 7 yıllık bütçesinin 994 milyar avro olmasına karşın yeni bütçenin bu rakamın yüzde 3,4 altında kalması AP'deki siyasi grupların tepkisini çekti.
     AP'deki 4 büyük siyasi grup (Hristiyan Demokratlar, Sosyalistler, Liberaller ve Yeşiller) adına yapılan ortak açıklamada, "Bu anlaşma Avrupa ekonomisinin rekabet gücünü artırmayacak, aksine zayıflatacaktır ve bu nedenle Avrupa vatandaşlarının en temel çıkarlarına hizmet etmemektedir" denildi.
     Açıklamada, liderlerin uzlaştığı bütçenin bu haliyle AP'den onay alamayacağı vurgulandı.
     AP Başkanı Martin Schulz, dün yaptığı açıklamada, beklentilere cevap vermemesi halinde üye ülkelerin uzlaştığı bütçeye onay vermeyeceklerini ve başkentlerden milletvekillerine gelecek baskıyı azaltmak için gizli oylamayı tercih edeceklerini bildirmişti.
     Bu arada AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, liderlerin hazırladığı bütçenin mükemmel değilse de "dengeli ve büyüme odaklı olduğunu" ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 181 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir