AB liderlerinin bütçe zirvesinde uzlaşma yakın

  • Yazı boyutu
AB liderlerinin bütçe zirvesinde uzlaşma yakın

AB liderlerinin bütçe zirvesinde uzlaşma yakın

2014-2020 dönemini kapsayan 7 yıllık ortak bütçe için toplanan AB liderleri, gece boyunca devam eden pazarlıkların ardından ana çerçevede uzlaştı.
     AB Komisyonu'nun gelecek 7 yıl için 1 trilyon 33 milyar avro düzeyinde olmasını önerdiği bütçe, kriz gerekçesiyle 960 milyar avroya indirildi.
     Üye ülkeler, tavan olarak belirlenen bu rakama rağmen bütçeye 908 milyar avro fiili ödeme yapma konusunda mutabık kaldı.
     AB'nin mevcut 7 yıllık (2007-2013) bütçesinin 994 milyar avro olduğu dikkate alınırsa, liderlerin prensipte anlaştığı rakam yüzde 3,4 küçülme anlamına geliyor. AB böylece 62 yıllık tarihinde ilk kez bütçesini bir önceki döneme göre kısmış olacak.
     Liderlerin uzlaştığı bütçenin yürürlüğe girebilmesi için Avrupa Parlamentosu'nun (AP) de onayı gerekiyor. AP Başkanı Martin Schulz, dün liderleri, beklentileri karşılamaması halinde yeni bütçeyi reddetmekle ve başkentlerden gelebilecek baskıları azaltmak için gizli oylama yaptırmakla tehdit etmişti.
     AB'nin Kıbrıs Rum kesiminin dönem başkanlığında, 22-23 Kasım'da toplanan ilk bütçe zirvesi, üye ülkelerin net katkı yapanlar ve faydalananlar şeklindeki kutuplaşması nedeniyle anlaşmazlıkla sonuçlanmıştı.
     AB Komisyonu'nun gelecek 7 yıl için 1 trilyon 33 milyar avro düzeyinde olmasını önerdiği bütçenin kriz nedeniyle kırpılması istenmiş ve 973 milyar avroya kadar inilmesine karşın uzlaşma sağlanamamıştı.
    
    
    

Bu haberi 68 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir