AB, havayollarına emisyon vergisini askıya aldı

  • Yazı boyutu
AB, havayollarına emisyon vergisini askıya aldı

AB, havayollarına emisyon vergisini askıya aldı

Avrupa Birliği büyük tepki çeken havayolu şirketlerine karbon vergisini askıya aldı.
     Çin, Rusya ve ABD gibi ülkelerin karşı çıktığı, ticaret savaşlarına neden olmasından korkulan uygulamanın BM önderliğinde küresel bir anlaşma arayışı nedeniyle askıya alındığı bildirildi.
     İklim değişikliğiyle mücadeleden sorumlu AB Komiseri Connie Hedegaard, BM sürecinin sonuç vermemesi halinde AB'nin otomatik olarak tek yanlı karbon vergisi uygulamasına geri döneceğini açıkladı.
     2012 başından itibaren AB havaalanlarını kullanan tüm uçakları kapsayan uygulama uyarınca belli limitlerin üzerindeki emisyon için havayolu şirketlerinin ödeme yapması istenmekteydi.
     Çin yönetimi, AB'nin emisyon vergisini tanımadığını açıklamış ve kendisinden izin alınmadan havayolu şirketlerinin AB'ye ödeme yapmasını yasaklamıştı.
     AB'nin iklim değişikliğiyle mücadele önlemleri çerçevesinde başlattığı uygulamanın bilet fiyatlarında 20 avroya kadar artışa yol açacağı hesaplanıyordu.
     Küresel karbondioksit salınımının yüzde 3'e yakını uçaklarca gerçekleştiriliyor.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir