AB'den Türkiye'nin ihracat performansına övgü

  • Yazı boyutu
AB'den Türkiye'nin ihracat performansına övgü

AB'den Türkiye'nin ihracat performansına övgü

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, krize ve küresel ticaretteki yavaşlamaya rağmen Türkiye'nin kaydettiği ihracat artışını başarılı buldu.
     AB Komisyonu'nun aday ülkelerin ekonomilerini değerlendirdiği 3'üncü çeyrek raporunda, Türkiye'nin bu yıl dış ticaret ve cari açıklarını önemli oranda düşürdüğü belirtildi.
     Raporda, "Türk ihracatçıları son 1 yılda krize ve küresel ticaretteki yavaşlamaya rağmen, Orta Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya artan satışlarla oldukça iyi gidiyorlar" denildi.
     Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin verilerine göre Türkiye'nin ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre bu yılın ilk 9 ayında, yüzde 12,9 artışla 111,5 milyar dolara çıktı. Eylül ayı itibariyle son 12 aylık ihracat da yüzde 11,6 artışla 146,9 milyar dolara ulaştı.
     Raporda Türkiye'nin ihracatındaki yükselişte İran'a altın satışının oynadığı önemli role de işaret edilerek, bu ülkenin "enflasyon ve yaptırımlar kaynaklı artan endişeler nedeniyle" özellikle ikinci çeyrekte Türkiye'den yoğun altın ithaline yöneldiği bildirildi.
     AB Komisyonu, Türkiye'nin yoğun altın ihracatının üçüncü çeyrekte rota değiştirerek Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden sürdüğüne dikkat çekti.
     Raporda bütçe gerçekleşmeleri de analiz edilerek bu yılın ilk yarısında bütçe açığında geçen yıla göre 1,2 puanlık artış olsa da kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranının değişmeyerek yüzde 39'un altında kaldığı belirtildi.
     AB Komisyonu'na göre Türkiye ekonomisi bu yıl yüzde 3,3 ve gelecek yıl yüzde 4,6 büyüyecek.
    
    
    

Bu haberi 75 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir